Komise pro náboženskou svobodu varuje před Čínou, Ruskem a Barmou

Ve své výroční zprávě za rok 2021 zveřejněné ve středu 21. dubna Americká komise pro mezinárodní náboženskou svobodu uvedla, že Indie, Rusko, Sýrie a Vietnam by měly být považovány za „země zvláštního zájmu“. Bylo zjištěno, že tyto státy se dopustily nebo povolily pokračující, systematické a závažné porušování náboženské svobody.

USCIRF do stejné kategorie zařadilo dalších 10 zemí a patří sem – Myanmar, Čína, Eritrea, Írán, Nigérie, Severní Korea, Pákistán, Saúdská Arábie, Tádžikistán a Turkmenistán.

Související – Report: Čína páchá zločin proti lidskosti

Komise poukázala na zvěrstva páchaná proti Rohingům, kterých se dopouští myanmarská armáda, na pronásledování Svědků Jehovových ruskou vládou a na  osudy milionu Ujgurů násilně držených Pekingem v integračních táborech.

Během virtuální tiskové konference vyjádřili komisaři nezávislé lidskoprávní organizace obavy z toho, jak pandemie COVID-19 ovlivnila globální náboženskou svobodu. Jak informuje Religion News Service, ve své zprávě citovali pronásledované křesťany v Jižní Koreji a šíitské muslimy v Pákistánu, kteří se stali terčem nenávisti za šíření viru a použití antisemitských transparentů v Evropě, při protestech proti pandemickým opatřením.

SouvisejícíVe třetině zemí světa lidé trpí závažným porušováním náboženské svobody

Místopředsedkyně USCIRF Anurima Bhargava uvedla, že komisaři se také obávají o osud náboženských vězňů svědomí, protože „COVID nadále ničí věznice a země po celém světě“, ale dodala, že byli povzbuzeni, že někteří z těchto vězňů byli propuštěni na svobodu. Patřili k nim tři vězni ve Vietnamu, Jemenu a Íránu.  

Vedoucí představitelé komise kritizovali nepřátelství Čínské komunistické strany vůči určitým skupinám, včetně tibetských buddhistů, křesťanů a muslimů. Místopředseda USCIRF Tony Perkins poznamenal, že takové porušování, jakož i jeho pokusy tlačit na americké a další mezinárodní podniky, aby ignorovaly porušování lidských práv, patří mezi „nejznepokojivější vývoj, jaký jsme v roce 2020 zaznamenali“.

USCIRF rovněž doporučila ministerstvu zahraničních věcí USA, aby do svého zvláštního seznamu na monitorování situace zařadilo dalších 10 zemí: Afghánistán, Alžírsko, Ázerbájdžán, Egypt, Indonésie, Irák, Kazachstán, Malajsie, Turecko a Uzbekistán.

Ministerstvo zahraničí v prosinci zařadilo na tento seznam Kubu a Nikaraguu. USCIRF také poukázala na nátlak alžírské vlády na evangelikální sbory nebo na pokračující věznění asi 2 000 občanů Uzbekistánu patřících do různých náboženských skupin.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář