Kongresový výbor USA obviňuje Turecko z akcí narušujících stabilitu NATO

Washington – Začátkem tohoto týdne vydali dva přední členové zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů USA společné prohlášení, ve kterém označili nedávné akce Turecka za podkopávání stability NATO. Ve svém prohlášení předseda výboru Eliot Engel (D-NY) a hodnotící člen Michael McCaul (R-TX) vyjádřili znepokojení nad tím, že akce Turecka pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ohrožují „alianci NATO, širší region, demokracii a vládu práva v Turecku.“

Toto prohlášení přichází jen několik dní poté, co Trumpova vláda uložila nové sankce vůči Turecku kvůli nákupu ruského systému protiraketové obrany S-400. Tyto sankce zvyšují napětí v bilaterálních vztazích mezi USA a Tureckem. Oba kongresmani také zmínili porušování lidských práv protureckými frakcemi v severní Sýrii, což zhoršuje stávající humanitární krizi způsobenou občanskou válkou a Islámským státem.

V prohlášení je také zmínka o zapojení Turecka do nedávného konfliktu v Náhorním Karabachu, během kterého Turecko vyslalo syrské žoldáky do boje proti arménským silám. Objevují se také zprávy, že někteří z těchto žoldáků jsou bývalí bojovníci Islámského státu.

Ačkoli NATO o vojenských akcích Turecka v Náhorním Karabachu do značné míry mlčelo, toto prohlášení dvou významných amerických kongresmanů nevěstí nic dobrého pro postavení Turecka v alianci.

Tento měsíc vydala křesťanská humanitární organizace International Christian Concern zprávu, v níž zmiňuje pronásledování křesťanů jak v Turecku, tak i v ovládaných regionech. Vzhledem k tomu, že se čím dále více poukazuje na porušování lidských práv v Turecku, v zájmu zachování spojenectví se Západem by Erdoganova vláda měla vážit své kroky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: International Christian Concern Zdroj: pronasledovanikrestane.cz Datum: 20. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – turecký prezident Erdogan

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář