Konstantinopolský patriarcha vyzval k ukončení války na Ukrajině

Moskva/Kyjev – Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, dnes označil za „síly zla“ oponenty Moskvy na Ukrajině. Podle něj jsou proti jednotě ruského pravoslaví, uvedla agentura AFP. Podporu ukrajinské pravoslavné církvi a Ukrajincům dnes naopak vyjádřil konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, považovaný za nejvyšší autoritu pravoslavných věřících. Patriarcha Bartoloměj dnes rovněž vyzval k ukončení války na Ukrajině, stejně jako to už dříve udělal papež František.

„Bože nedej, aby současná politická situace na Ukrajině, v naší bratrské a blízké zemi, byla využita tak, že síly zla převáží,“ řekl Kirill v dnešním kázání. Podle agentury AFP nejspíš podpořil ruskou invazi na Ukrajině. Řekl totiž také, že „síly zla“ jsou ti, kdo bojují proti jednotě ruské pravoslavné církve, která by podle Kirilla měla stát nad dalšími pravoslavnými z někdejší Kyjevské Rusi.

SOUVISEJÍCÍPapež telefonoval s ukrajinským prezidentem a vyjádřil „nejhlubší bolest nad tragickými událostmi“ 

Ukrajinská větev pravoslavné církve se v 90. letech 20. století jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu. V roce 2018 konstantinopolský patriarchát zrušil třísetletou podřízenost kyjevských prelátů vůči Moskvě a sejmul klatbu, kterou moskevský patriarchát na ukrajinskou církev a její představitele vyhlásil. V roce 2019 pak Bartoloměj formálně udělil ukrajinské pravoslavné církvi autonomii, což moskevský patriarcha Kirill ostře odsoudil.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

V roce 2019, když Volodymyr Zelenskyj vyhrál prezidentské volby na Ukrajině, patriarcha Kirill mu poblahopřál a vyzval ho k překonání církevního rozkolu. Kirill tehdy uvedl, že doufá v konec diskriminace ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu. Ta se v roce 2018 nepřipojila k pravoslavné církvi kyjevského patriarchátu a ukrajinské autokefální pravoslavné církve, které se sloučily v nezávislou ukrajinskou církev.

Válku na Ukrajině dnes znovu odsoudil i papež František, který promluvil k věřícím na Svatopetrském náměstí, z nichž mnozí drželi ukrajinské vlajky. Papež rovněž vyzval k otevření humanitárních koridorů pro uprchlíky z Ukrajiny. Papež dlouhodobě vyzýval politiky k dialogu a odvrácení války. V pátek navzdory obvyklému protokolu osobně navštívil v Římě ruskou ambasádu. Podle některých zdrojů tam nabídl, že Vatikán bude prostředníkem jednání mezi Kyjevem a Moskvou. Ruský velvyslanec ve Vatikánu Alexandr Avdějev ale agentuře TASS tuto informaci popřel.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Baroloměj

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář