Koronavirus oddálil debatu o rozkolu v metodistické církvi

Pokud by vše probíhalo podle plánu, metodisté z celého světa by uspořádali dvoutýdenní setkání v Minneapolis, kde by se mělo projednávat rozdělení v církvi. Pandemie koronaviru donutila denominaci odložit jednání na příští rok.

Metodisté si zachovají tradiční učení o homosexualitě, směr podpořili hlavně delegáti z Afriky a Evropy

Mnoho čelních představitelů církve v USA vnímá posunutí jako požehnání, což umožní mít více času a s chladnou hlavou uvažovat o rozdělení. Někteří však také vyjádřili znepokojení nad pokračujícími neshodami v denominaci a touží se po desítkách let debat o úloze LGBTI křesťanů posunout dál.

„Někteří lidé mi řekli: Dává nám to čas, abychom se nadechli a uvidíme, jestli existují nějaké nové možnosti, a také jsou někteří, pro které je odklad pokračující nespravedlností, což je zraňující,“ uvedl pro Religion News Service floridský biskup Kenneth Carter.

Od delegátů Generální konference se očekávalo, že přijmou návrh na rozdělení denominace. Konflikt jedné z největších denominací začal zasedáním Generální konference Sjednocené metodistické církve schválením tzv. Tradičního plánu, který odmítl svěcení a manželství osob z LGBTI komunity.

Postoj k rozdělení denominace nebyl jediným bodem jednání, kde se delegáti také zaobírají tématy, jako je nastavení rozpočtu na příští čtyři roky.

Průlomový sněm

V únoru 2019 uspořádala denominace zvláštní zasedání Generální konference, na kterém delegáti hlasovali v poměru 438:384, aby schválili Tradiční plán. Tím odmítli změnit svůj postoj označující homosexualitu jako „neslučitelnou s křesťanským učením.“

Schválený plán vyzval k přísnějšímu uplatňování pravidel proti svatbám osob stejného pohlaví a vysvěcení nezařazených homosexuálů, přičemž umožnil „laskavý odchod“ sborům, které nemohou přijmout oficiální postoje denominace.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 20. května 2020 Foto: UMC – únorový sněm

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář