Kostel v Dolních Marklovicích je po opravě za 20 milionů, vrací se tam mše

Ostrava – V Dolních Marklovicích na Karvinsku v blízkosti polské hranice skončila oprava dřevěného kostela. Po více než roce se do něj v neděli vrátí bohoslužby. Stavební úpravy stály téměř 20 milionů korun, řekl ČTK mluvčí ostravsko-opavského biskupství Ondřej Elbel.

„Kostel dostal zpevněné základy z lomového kamene, místy byl také snížen terén kolem kostela, aby spodní trámy byly nad jeho úrovní. Dále byly vyměněny dřevěné prvky kostela, které byly v dezolátním stavu, jednalo se například o spodní řadu trámů z dubového dřeva,“ uvedl vedoucí Odboru dotačních projektů Biskupství ostravsko-opavského Miroslav Přikryl.

SOUVISEJÍCÍ Do kaple ve Frýdlantu nad Ostravicí se vrátí vzácný svatostánek

Dělníci vyměnili také trámy vedle varhan na kůru, část konstrukce sakristie nebo jeden z hlavních pilířů věže. „Opraven byl také poškozený krov a kostel dostal kompletně novou šindelovou krytinu. Díky tomu je chrám výrazně světlejší než dříve. Veškeré dřevěné prvky mají impregnaci proti dřevokazným škůdcům,“ doplnil Přikryl.

Podle mluvčího se při rekonstrukci kostela Nanebevstoupení Páně podařilo objevit také některé zajímavosti. „Stavaři třeba objevili zděnou kryptu s klenbou pod presbytářem kostela, která se dochovala bez poškození. Nebyla ale odkryta, obnoveno bylo pouze její odvětrání. Pozoruhodný byl také objev, že spáry mezi trámy roubení byly v části kostela těsněné provazci z trávy ostřice. Tuto metodu v části sakristie pomohlo obnovit Muzeum Novojičínska,“ uvedl Elbel.

Při opravách se pracovalo také v interiéru. Kostel má novou podlahu, opravená jsou také okna a dveře, nová je i elektroinstalace a ozvučení. V kostele vzniká také malá expozice o jeho historii a od května příštího roku bude zařazen do nového ročníku projektu Otevřené chrámy, který zpřístupňuje církevní objekty veřejnosti.

Opravy kostela by ale měly ještě pokračovat, protože je potřeba restaurovat poškozené původní oltáře, kazatelny i vnitřní výmalby kostela. „Musíme teď sehnat více než dva miliony korun na opravu oltářů a další vnitřní vybavení,“ uvedl farář Tomasz Stachniak. Aktuálně dokončenou rekonstrukci z velké části pomohla uhradit evropská dotace a peníze ze státního rozpočtu, celkem šlo o 15,2 milionu korun. Další tři miliony poskytl Moravskoslezský kraj a milion korun obec Petrovice u Karviné, jejíž částí Dolní Marklovice jsou. Zbývající částku pokryly sbírky ve farnosti a dar Biskupství ostravsko-opavského.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář