Kraj přidá na opravy kostela svatého Ignáce v Jihlavě půl milionu korun

Jihlava – Kraj Vysočina se chystá přispět na dokončované opravy barokního kostela svatého Ignáce v Jihlavě půl milionem korun. Žádost farnosti dnes projednala krajská rada a doporučila ji krajskému zastupitelstvu schválit. Čelní fasádu kostela s plastickou výzdobou a střechu začala farnost opravovat vloni, práce stály skoro 30 milionů korun.

Největší dotaci, 25,9 milionu korun, poskytly takzvané norské fondy. „Římskokatolická farnost se na nás obrátila, zda bychom s tou zhruba čtyřmilionovou částkou zatím nepokrytého schodku nepomohli,“ řekl dnes novinářům hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO). Uvedl, že další peníze bude farnost shánět z dalších zdrojů. „My jsme se pro tu podporu rozhodli z toho důvodu, že se jedná o jednu z nejvýznamnějších barokních památek,“ řekl.

SOUVISEJÍCÍJihlava připomíná rodáka, který jako misionář pomáhal dětem a chudým v Indii

Farnost už má slíbenou dotaci na pokračování oprav kostela. V žádosti zaslané kraji farář Marian Jiří Husek uvedl, že kvůli zvýšeným nákladům první části obnovy by si farnost pokračování oprav nemohla dovolit.

Kostel svatého Ignáce z Loyoly je raně barokní jednolodní stavba se dvěma věžemi v průčelí. Postavený byl v letech 1683 až 1689. Vystavené tam je sousoší Jihlavské piety z roku 1400, které je národní kulturní památkou. Farnost chce kostel na Masarykově náměstí víc zpřístupnit veřejnosti, v prosinci představí nové expozice.

Na řadu by ve druhé etapě obnovy měly přijít opravy další části venkovní fasády kostela, která je v havarijním stavu, a restaurování malby zdobící kostelní strop. Na to má farnost podle vyjádření zaslaného kraji slíbených 38 milionů korun z evropského dotačního programu IROP, sama by se měla na opravách podílet pěti miliony korun.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Ignáce

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář