Královna Alžběta oslavila 96. narozeniny. Několikrát se setkala se slavným evangelistou

Britská královna Alžběta II. oslavila v úterý 96. narozeniny. Svůj velký den strávila v soukromí na panství v Sandringhamu, kde žil její manžel princ Philip. 

Ve Spojeném království ale i v zahraničí respektovaná panovnice mnohokrát řekla, jak důležitou roli v jejím životě hraje víra. Americký evangelikál Franklin Graham kromě gratulací připomněl, že jeho otec a kazatel Billy Graham, který svého času několikrát navštívil Velkou Británii a složil slovem před desítkami tisíc lidí, se osobně potkal s oslavenkyní. 

SOUVISEJÍCÍKrálovna Alžběta vyjádřila podporu všem pronásledovaným křesťanům

„Kristovo učení a moje osobní odpovědnost před Bohem mi poskytují rámec, ve kterém se snažím vést svůj život,“ citoval Graham výrok britské královny. 

Její víra byla několikrát tématem v seriálu Netflixu „Koruna“, kde ji vidíme, jak večer pokleká před postelí a modlí se, jak ji to naučila její matka. Alžběta II. „pochází z generace, pro kterou je naprosto normální klečet před spaním v modlitbě,“ řekl George Carey, bývalý arcibiskup z Canterbury.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Vyrůstala v rodině, ve které se víra přirozeně žila. Její otec Jiří VI. se zmiňoval o své víře ve svých veřejných proslovech a její matka svým dcerám četla Bibli. Praktikující věřící byla i její sestra Margaret.

Alžběta II. je královnou od roku 1952, ale o své víře je více otevřená až od svého vánočního poselství v roce 2000. „Pro mnohé z nás je naše víra prvořadá. Kristovo učení a vědomí, že jsem osobně odpovědná Bohu, poskytuje rámec, v němž se snažím žít svůj život. Jako tolik z vás, i já nacházím velkou útěchu ve slovech a příkladu Ježíše Krista,“ řekla tehdy Alžběta. Královna je nejen osobně zbožná, ale je také světská hlava anglikánské církve. Říká: „Úkolem církve není hájit anglikanismus, aby se vylučovala jiná náboženství. Úkolem církve je naopak chránit svobodné vyznávání náboženství všemi denominacemi v této zemi.“ 

Její projev na recepci k 60. výročí jejího nástupu na trůn, kterou uspořádal tehdejší arcibiskup z Canterbury Rowan Williams pro zástupce osmi náboženství ve Spojeném království, byl považován za průkopnický, co se týče náboženské tolerance a plurality v Británii. Nyní je královna především truchlící vdova, která po téměř 74 letech společného života ztratila svého manžela.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. dubna 2022 Foto: Facebook – Franklin Graham

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář