Křesťané slaví vítězství u Nejvyššího soudu USA. Školská správa porušila práva trenéra kvůli jeho modlitbě 

Nejvyšší soud rozhodl, že okresní školská správa porušila práva trenéra Joea Kennedyho vyplývající z prvního dodatku americké ústavy. 

Nejvyšší soud rozhodl v prospěch bývalého trenéra amerického fotbalu na střední škole ve Washingtonu, který přišel o práci kvůli modlitbě, kterou měl Kennedy ve zvyku odříkávat po zápasech svého týmu.

Televize Fox News informuje, že předmětem sporu bylo, zda se zaměstnanec státní školy nedopouští svou modlitbou provinění proti nařízení o projevech na veřejnosti. Nejvyšší soud v pondělí rozhodl v poměru 6:3, že trenér se svým jednáním neprovinil proti americkým zákonům. 

„V tomto případě se vládní subjekt snažil potrestat jednotlivce za to, že se zapojil do krátkého, klidného, osobního náboženského obřadu, který je dvojnásobně chráněn klauzulí o svobodě projevu podle prvního dodatku,“ napsal ve stanovisku soudce Neil Gorsuch. 

SOUVISEJÍCÍNejvyšší soud Spojených států amerických zrušil výnos o právu na potrat

Joe Kennedy působil v letech 2008-2015 jako hlavní trenér juniorského a asistent univerzitního týmu ve školním obvodu Bremerton ve státě Washington. Kennedy začal praktikovat odříkávání pozápasové modlitby a postupně k němu začali přidávat další studenti. 

Poté, co na to ředitel školy upozornil okresní školskou správu, ta Kennedymu nařídila, aby s tím přestal. Ten tak dočasně učinil a poté škole oznámil, že v této praxi bude pokračovat. Jeho jednání přimělo školní správu s ním rozvázat pracovní poměr. 

Okresní správa své jednání zdůvodňovala tím, že pokud by Kennedymu dovolila se modlit na hřišti při školním zápase, porušil by tím první dodatek Ústavy, který hovoří o oddělení církve od státu.

„Tato úvaha byla mylná,“ uvádí se ve většinovém stanovisku soudu. Gorsuch prohlásil, že nejen ústava, ale i „nejlepší z našich tradic“ vyžadují „vzájemný respekt a toleranci, nikoli cenzuru a potlačování jak náboženských, tak nenáboženských názorů“.

Soudce Samuel Alito ve svém souhlasném stanovisku rovněž uznal, že Kennedy se modlil „sice v práci, ale v době, kdy mu krátká přestávka v plnění povinností zjevně poskytla několik volných chvil k soukromým aktivitám“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. června 2022 Foto: screenshot YouTube – trenér Joe Kennedy

https://www.foxnews.com/politics/high-school-football-coach-scores-big-win-supreme-court-post-game-prayer?fbclid=IwAR0Ncg057oOE-FVp6hfclpoKED-l6rbm0f5Cfc9SQrj8wM-D2xt2r75RRgY


Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář