Křesťanská a misijní aliance zvažuje umožnit ženám používat titul pastor

Jennifer Ashby káže a pravidelně vyučuje v kostele Rockville v americkém státě Maryland. Křtí lidi, oddává páry, vede pohřby a nabízí pastorační péči věřícím v době jejich krize.  

Ale ani jako výkonná ředitelka Křesťanské a misijní aliance (CMA) nemá povoleno užívat titulu pastor.

SouvisejícíWarrenův sbor Saddleback ustanovil do pozice pastora tři ženy

CMA ordinuje ženy pro misijní službu, ale nedovoluje jim používat titul, který je určen pouze pro muže. Titul je jen titul, připouští Ashby, která je také jednou ze tří žen ve správní radě CMA, ale to, že titul nemá, může její pastorační službu zkomplikovat.

„Protože některá slova nejsou povolená, někdy to skončí slovní gymnastikou,“ říká v rozhovoru pro Christianity Today. „Bez běžně srozumitelného jazyka kolem toho, co dělám, lidé nechápou, jak jim mohu pomoci.“

Lidé přicházejí do kostela a říkají: Rád bych si promluvil s pastorem a není jim jasné, že jim výkonná ředitelka organizace může pomoci.

CMA proto uvažuje na svém výročním zasedání o změně omezení používání titulu pastor. To se mé uskutečnit na konci května v Nashville.    

„Je mi jasné, že některé naše zásady zbytečně omezují jinak povolané a kvalifikované pracovníky,“ konstatoval prezident CMA John Stumbo v oficiálním oznámení. „To mě zarmoutilo. Jsem přesvědčen, že jsme byli nekonzistentní v našich dokumentech a některých našich zásadách,“ dodal.  

Navrhovaná změna by stále omezovala pozice ve staršovstvu pouze na muže. Pozici senior pastora, kteří jsou vždy členy staršovstva, by byli také jen muži. Členové staršovstva  v jednotlivých sborech jsou zodpovědní za rozhodování o tom, kdo slouží v církvi. Oficiální stanovy CMA by však umožňovaly ženám zastávat „klíčová vedoucí místa v Alianci na místní církevní, okresní a národní úrovni“ a zároveň si říkat pastorky.

Vedení CMA provedlo průzkum u více než 3000 členů Aliance a mluvilo o tomto tématu s lidmi na všech okresních konferencích. Jejich průzkumy zjistily, že 61 procent je přesvědčeno, že by ženy měly být nazývány pastorkami.  

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Viceprezident Terry Smith uvedl, že denominace se snaží zaměřit na to, co je důležité, a upřednostnit Velké poslání před sekundárními teologickými problémy a odlišnými interpretacemi Písma.

„Naší skutečnou vášní je mobilizace více lidí ke službě,“ uvedl pro Christianity Today. „To říká, kdo skutečně jsme.“

Aliance, založená v roce 1887, spojila některé křesťany z wesleyanské a letniční tradice s lidmi s kalvinistickým a reformovaným teologickým  pozadím.

„Každý, kdo dokonale rozumí textu z 1. Korintským 11, může se mnou mluvit,“ podotkl Smith. „Ale i Petr řekl v jednom ze svých listů, že Pavlovi je někdy těžké porozumět, takže nemůžeme připustit, že můj bratr nebo sestra, kteří milují Ježíše a Písmo a věrně čtou Boží slovo, mohou přijít s jiným porozuměním 1. Korintským 11 než já?“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. května 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář