Křesťanské církve v Německu během adventu více využijí televizi

Berlín – Katolická církev a evangelická církev v Německu chtějí vzhledem k pokračující pandemii ke kontaktu s věřícími během vánočního času více využít televizi. Každou adventní neděli budou bohoslužby vysílat veřejnoprávní stanice ARD a ZDF, na Štědrý den je pak v plánu vícero katolických, evangelických i ekumenických pobožností.

„K milionům lidí se takto do jejich domovů dostane adventní a vánoční nálada. I přes koronavirovou krizi můžeme společně slavit mše a prožít pospolitost a jednotu,“ říká stuttgartský biskup Gebhard Fürst, který má v Německé biskupské konferenci (DBK) na starost otázky médií.

„Televizní a rozhlasové bohoslužby mají v době pandemie zásadní význam,“ uvádí Volker Jung z Německé evangelické církve (EKD). „Jsou duchovní orientací v těžkých časech. Dodávají sílu a pomáhají současné napětí zvládnout s trpělivostí. A právě to v době adventu mnoho lidí hledá,“ vysvětluje, proč bude nabídka pobožností na televizních a rozhlasových vlnách letos výrazně širší.

Návštěva kostelů je sice možná i v době karantény, která v Německu potrvá do 20. prosince. Nutné je ale dodržovat přísná hygienická opatření, jako je dodržování odstupu 1,5 metru či nošení roušek. Z hygienických důvodů není vždy dostupná svěcená voda, která nesmí být v kropenkách. Řada kostelů, především v katolicky silném Bavorsku, to vyřešila nákupem dávkovačů, které pár kapek svěcené vody vydají po sešlápnutí pedálu či po sepnutí pohybového senzoru.

Nejen tato omezení, ale také obavy z nákazy nutí řadu věřících zůstávat doma, neboť patří do ohrožené skupiny obyvatel, u které je vyšší riziko průběhu nemoci covid-19. Církve také před Vánocemi vymýšlejí alternativní programy. Příkladem je výstava jesliček na centrálním náměstí v hornobavorském Altöttingu, která začne 1. prosince a skončí na Štědrý den. V Norimberku se zase na Štědrý večer připravuje ekumenická pobožnost na fotbalovém stadionu, který při dodržení hygienických pravidel dokáže pojmout až tři tisíce věřících.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. prosince 2020 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář