Křesťan dnes

Křesťanští představitelé „zabití, mučení a zmizelí“ na okupované Ukrajině

V částech Ukrajiny okupovaných Ruskem jsou křesťanští představitelé „zabíjeni, mučeni a mizí“, uvedla křesťanská charitativní organizace zabývající se náboženskou svobodou. 

Paul Robinson, generální ředitel organizace Release International, uvedl: „V době, kdy prezident Putin začíná své páté funkční období, naši partneři popisují rostoucí tlak na církev,“ informuje portál Christian Today.  

SOUVISEJÍCÍRusko za údajnou špionáž zatklo korejského misionáře, který pomáhal chudým dělníkům z KLDR

Partneři uvádějí, že v únoru byl v ulicích Kalančaku v Ruskem okupovaném Chersonu nalezen mrtvý 59letý ukrajinský pravoslavný kněz Stepan Podolčak, jehož tělo vykazovalo známky mučení. 

K tragickému nálezu došlo dva dny poté, co byl zadržen a odvlečen, pravděpodobně agenty Centra pro boj s extremismem ruského ministerstva vnitra.

Forum 18 uvádí, že před svým únosem a vraždou odolával nátlaku, aby opustil ukrajinskou pravoslavnou církev a připojil se k moskevskému patriarchátu. 

„Stále častěji jsou jiná vyznání než ruské pravoslaví prezidenta Putina považována za extremistická,“ uvedlo Release International. 

Podolčak není jediným křesťanem, kterého postihl takový osud. Loni v listopadu byl v Chersonu unesen, zmrzačen a zastřelen letniční pastor Anatolij Prokopčuk a jeho devatenáctiletý syn Alexandr.

Podle Fora 18 „ruské okupační síly od ruské invaze unesly, mučily a zabily i další ukrajinské náboženské představitele“. Další podle zprávy Release zmizeli nebo byli deportováni do Ruska, někteří poté, co odmítli přijmout ruské občanství.

Přesto se objevují i známky naděje, lidé plní kostely v Chersonu a projevují hlad po evangeliu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version