Křesťanství roste pomaleji než islám, letniční jsou nejrychleji rostoucí denominaci

Nedávný výzkum Centra pro studium globálního křesťanství ukazuje, že letniční jsou nejrychleji rostoucí křesťanskou denominací na světě.

Středisko pro studium globálního křesťanství při Gordon-Conwellově teologickém semináři nedávno zveřejnilo svoji analýzu globálního křesťanství pro rok 2022.

Podle autorů toto třicáté osmé vydání „zahrnuje podrobnosti o růstu světových náboženství, rostoucí náboženské rozmanitosti a osobním kontaktu mezi křesťany a lidmi jiných náboženství“.

SOUVISEJÍCÍGlobální rozměr církve dokazuje nárůst křesťanství na jižní polokouli

„Tabulka poskytuje statistický přehled o 2,5 miliardě křesťanů na světě a jejich aktivitách,“ dodávají podle Evangelical Focus vědci.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Při své analýze demografie světového náboženství vycházeli ze tří hlavních zdrojů: sčítání lidu, kde je položena otázka o náboženství a/nebo etnické příslušnosti; průzkumy a ankety; a údaje z náboženských komunit.

Křesťanství roste pomaleji než islám

Stav globálního křesťanství zobrazuje údaje za aktuální rok ve srovnání s minulými údaji od roku 1900 a také projekce na roky 2025 a 2050.

Svět se podle analýzy stává více náboženským, protože křesťanství roste rychleji (1,17 % ročně) než ateismus (0,22 %). Roste však pomaleji než islám (1,93 %) a hinduismus (1,21 %).

Navíc 32,2 % populace v roce 2022 patří k některé ze 46 600 křesťanských denominací registrovaných po celém světě. Očekává se, že tato čísla dosáhnou v roce 2050 34,2 % světové populace a 64 000 denominací.

Pro Centrum pro studium globálního křesťanství je denominací „organizovaná křesťanská církev, tradice, náboženská skupina, společenství lidí, soubor bohoslužebných center, obvykle v konkrétní zemi, jejíž složky a členové se nazývají stejným jménem.“

Křesťanské zdroje a nezasažená populace

Dokument se zabývá také situací křesťanských zdrojů, jako jsou tištěné a distribuované kompletní Bible a části Písma, stejně jako křesťanská periodika.

SOUVISEJÍCÍČínské protivládní protesty v roce 1989 a růst církve

V roce 2022 vzroste počet vytištěných Biblí o 2,52 % a dosáhne 93 milionů výtisků, zatímco křesťanská periodika porostou o 4,28 % ročně.

Navzdory těmto zdrojům je na celém světě stále více než 2 miliardy lidí bez evangelia, ale toto procento pomalu klesá tempem 0,33 ročně.

Letniční jsou nejrychleji rostoucí křesťanská denominace

Studie také ukazuje, že římští katolíci, pravoslavní a nepřidružení křesťané „globálně zaostávají“, zatímco protestanti a evangelikálové rostou.

Mezi evangelikály jsou letniční a charizmatici těmi s větším růstem, téměř 2 % za posledních 20 let.

Na globálním Jihu se křesťanství daří

Křesťanství se navíc daří na globálním jihu, kde vede Afrika (2,77 % roční růst), následovaná Asií (1,50 %) a Latinskou Amerikou (1,09 %).

Na globálním severu nedochází k téměř žádnému růstu, Evropa je poslední (0,06 %), následovaná Severní Amerikou (0,27 %). Podprůměrná je také Oceánie s Austrálií a Novým Zélandem (0,73 %).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 31. ledna 2022 Foto: Unsplash – Elissa Garcia

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář