Kyjev chce od pravoslavné církve, aby označila Putina za ďábla

Kyjev – Ve sporu o to, zda má ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu zůstat ve světoznámém klášteru Kyjevskopečerská lávra, ukrajinské vedení důrazně vyzvalo tuto církev, aby se distancovalo od Moskvy. Na Ukrajině působí také pravoslavná církev podřízená konstantinopolskému patriarchátu.

„Pokud nemáte žádné vztahy s Ruskem, pak se Moskvy oficiálně zřekněte a prohlašte, že (ruský prezident Vladimir) Putin je satan,“ prohlásil v televizi tajemník rady národní bezpečnosti Oleksij Danilov, uvedla agentura DPA. Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve a který podporuje Putina, je také ďábel, dodal Danilov.

SOUVISEJÍCÍUkrajinský prezident navzdory útokům vyzývá k vánoční naději

Ukrajinská pravoslavná církev byla až do května podřízena moskevskému patriarchátu, než se oficiálně rozešla s Moskvou a odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině, nařízenou Putinem. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou. Církevní prostory nedávno několikrát prohledávala policie a tajná služba.

Metropolita Pavlo Lebiď, který stojí v čele slavného kláštera, se dnes obrátil na prezidenta Volodymyra Zelenského, aby pravoslavným věřícím neodebral dva hlavní chrámy v areálu lávry, jejichž pronájem vyprší na konci měsíce. „Chcete také vzít lidem jejich víru? Jejich poslední naději? Nedělejte to,“ apeloval.

Ministerstvo kultury se ale pronájem prodloužit nechystá, upozornil list Ukrajinska pravda na svém webu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – prezident Putin

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář