Kyperská pravoslavná církev pozastaví kněze, kteří se odmítají naočkovat

Nikósie – Kyperský pravoslavný arcibiskup Chrysostomos II. oznámil, že dočasně zbaví funkce kněze, kteří se odmítají nechat naočkovat proti covidu-19 nebo vystupují proti očkování. Informovala o tom dnes agentura AFP. Opatření by se mohlo dotknout až deseti procent pravoslavných kněží na ostrově. Odmítavý postoj mezi pravoslavnými církevními hodnostáři řeší i sousední Řecko.

Podle arcibiskupa není naočkováno 27 ze 123 pravoslavných kněží na Kypru. Část z nich však pro to má zdravotní důvody. Od úterý tak suspendace hrozí nejméně 12 kněžím. Opatření bude trvat tři měsíce a hlava kyperské pravoslavné církve ho bude moci obnovit, pokud se mezitím kněží nenechají naočkovat. Kněžím, kteří se nepodvolí, hrozí i zbavení církevní hodnosti.

SOUVISEJÍCÍZ Kypru odletělo prvních 12 migrantů, jejichž převoz do Itálie dojednal Vatikán

Podle arcibiskupa kněží, kteří se odmítají naočkovat, jednají ze „sobeckých důvodů“ a mají špatný vliv na věřící. Dodal, že je bezprecedentní, aby kněží neposlouchali svého biskupa.

Nevoli vůči očkování mezi svými funkcionáři řeší i další pravoslavné církve ve Středomoří. Velmi nízkou proočkovanost vykazují mnišské komunity na posvátné hoře Athos v Řecku, informovala agentura AFP. „Jen 30 procent z 1700 mnichů na hoře Athos má dokončené očkování,“ uvedl zástupce civilní správy mnišského areálu, podle kterého od začátku epidemie zemřelo v souvislosti s covidem-19 nejméně 40 mnichů. V řecké populaci je přitom proočkovanost více než dvojnásobná a dosahuje 68 procent.

Řecká pravoslavná církev však očkování proti covidu-19 veřejně podpořila a mobilním očkovacím týmům poskytla prostranství před kostely. Někteří řečtí pravoslavní biskupové rovněž pohrozili suspendací kněžím, kteří se odmítají nechat naočkovat. Řecká pravoslavná církev naopak silně kritizovala pandemická opatření, jež omezovala konání bohoslužeb a dalších náboženských ceremonií.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář