Kyperský arcibiskup odsoudil invazi na Ukrajinu, Putin se prý chová nekřesťansky

Nikósie – Hlava kyperské pravoslavné církve, arcibiskup Chrysostomos II., kritizoval ruskou invazi na Ukrajinu a chování ruského prezidenta Vladimira Putina označil na „nekřesťanské“. Arcibiskup rovněž vyjádřil pochybnosti o tom, že Putin je duševně zdráv. Informovala o tom agentura AFP.

„To, co ruský prezident Vladimir Putin dělá, nedává smysl. Je to nepřijatelné. Neexistuje žádná omluva pro to, že někdo ničí cizí zemi,“ řekl Chrysostomos II. ve veřejnoprávní kyperské televizi RIK (anglicky CyBC). „Co udělali Ukrajinci Rusku, že má Putin pocit, že může proti nim vést válku? Je to všechno velmi smutné a my stojíme při Ukrajině,“ řekl lídr kyperské pravoslavné církve, která má blízké vztahy s ruskou pravoslavnou církví.

SOUVISEJÍCÍUkrajinští duchovní chtějí postavit moskevského patriarchu před soud

Podporu Ukrajincům už krátce po začátku ruské invaze vyjádřil i konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, považovaný za nejvyšší autoritu pravoslavných věřících. Patriarcha Bartoloměj také vyzval k ukončení války na Ukrajině, stejně jako to opakovaně dělá papež František.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Naopak lídr ruské pravoslavné církve, moskevský patriarcha Kirill, který je blízkým spojencem Putina, ruskou invazi na Ukrajině podporuje. Před několika dny dvě stovky ukrajinských duchovních podepsaly prohlášení, v němž žádají, aby byl patriarcha Kirill za podporu válce proti Ukrajině postaven před mezinárodní církevní soud.

Chrysostomos II. dnes také řekl, že válkám by se svět měl vyhnout. Nicméně připustil, že obrannou válku podporuje. „Kdyby nám Turecko vyhlásilo válku, byl bych první, kdo by šel bránit naši zemi,“ řekl také arcibiskup z ostrova, který se po turecké invazi reagující v roce 1974 na puč kyperských Řeků rozdělil na řeckou a tureckou část.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Chrysostomos II.

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář