Letošní výtěžek Tříkrálové sbírky v olomoucké arcidiecézi přesáhl 43 mil. Kč

Olomouc – Letošní výtěžek Tříkrálové sbírky v olomoucké arcidiecézi, která zahrnuje Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje, byl opět rekordní. Do kasiček dárci vložili 43,014 milionu korun, loni to bylo 40,9 milionu. Koledníci měli letos k dispozici 6287 kasiček, posledních 12 bylo rozpečetěno dnes dopoledne, řekl dnes ČTK koordinátor sbírky Marek Navrátil. Sbírka má kořeny právě v olomoucké arcidiecézi, kde se pilotní ročník uskutečnil v roce 2000, nyní tato celostátní sbírka patří k největším akcím svého druhu.

Výtěžek sbírky její organizátory překvapil, lidé byli štědří navzdory událostem na podzim loňského roku, kdy část regionu zasáhly katastrofální záplavy. „Jsme moc vděčni za každý dar a každého koledníka, který má chuť s námi do koledování jít. Ten výnos je úžasný i v tom, že je vyšší než v loňském roce. Sami jsme měli řadu otazníků – před třemi měsíci došlo k závažným povodním na Moravě, vysbíralo se i v našich regionech obrovské množství peněz. Sami jsme nevěděli, jak bude veřejnost nakloněna ještě Tříkrálové sbírce. Ten výsledek je ohromný, dává nám to zpětnou vazbu, že lidé charitu znají a nebojí se jí svěřit peníze na její činnost,“ uvedl Navrátil.

SOUVISEJÍCÍTříkrálová sbírka na Olomoucku vynesla rekordních 2,59 milionu korun

Podotkl, že poměrně dost peněz se vybralo i v samotných oblastech, které byly povodněmi přímo postiženy. „I tam se vybraly peníze, přestože nebylo cílem, že bychom v těchto oblastech chtěli koledovat,“ doplnil koordinátor sbírky v olomoucké arcidiecézi.

Nejvíce peněz se již tradičně sešlo v oblasti Charity Uherské Hradiště, kde lidé do kasiček vložili 3,86 milionu korun. Přes tři miliony korun hlásí také Charita Zlín a Valašské Meziříčí. Výtěžek byl rekordní i v působnosti olomoucké charity, kde lidé věnovali do sbírky 2,6 milionu korun, stejně jako v Charitě Šternberk, vyplývá z výsledků sbírky.

Kromě samotného výtěžku z kasiček, s nimiž koledníci putovali dva týdny od začátku roku olomouckou arcidiecézi, se vybralo navíc prostřednictvím on-line koledy v této arcidiecézi přes 580.000 korun. Ostatní diecéze v republice celkové výsledky ještě neznají. Loni v celé republice koledníci v kasičkách vybrali téměř 166 milionů korun.

S nápadem dobročinné sbírky spojené s poselstvím tříkrálového koledování přišel tehdejší olomoucký arcibiskup Jan Graubner, nynější pražský arcibiskup. Pro zorganizování sbírky oslovil ACHO, která v roce 2000 připravila pilotní ročník. O rok později se už konala sbírka celostátní, která nyní patří k největším akcím svého druhu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. ledna 2025 Foto: Trikralovasbirka.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář