Libanon se potýká s hlubokou politickou krizí, ale také s dramatickou ekonomickou situací

Libanon – Navzdory všemu pokračujeme v boji za mír, jako svědci Ježíše Krista, jak nás o to žádal papež,“ říká farář maronitské katedrály v Bejrútu otec Jad Chlouk, s odkazem na vánoční poselství Františka. Libanon se potýká s hlubokou politickou krizí, ale také s dramatickou ekonomickou situací, nejhorší od let občanské války, která devastovala zemi v letech 1975 – 1990. Vedle nestability v regionu a pandemie se na situaci hlavního města podepsala také srpnová exploze v přístavu, která podle posledních bilancí způsobila smrt 200 lidí a sedm tisíc dalších zranila.

Bejrút se vzpamatovává jen pomalu. Mnozí v první chvíli přislíbili podporu, ale ne všichni dodrželi své sliby, říká farář katedrály sv. Jiří, otec Chlouk:

„Mnoho nevládních organizací pořídilo fotografie, aby mohly dokumentovat naše utrpení – ale nic nenásledovalo. Naše církev se snaží pomáhat lidem, jak to jde, být jim nablízku. Naším hlavním cílem je nejprve rekonstruovat živou církev a teprve potom kamenné kostely. Papež František ve svém nedávném vánočním poselství adresovaném Libanoncům žádal politické a náboženské předáky, aby na sebe vzali odpovědnost. Vybízel také mezinárodní společenství, aby zabránilo zapojení Libanonu do regionálních napětí a konfliktů.  Vánoční list papeže Františka nám dodal novou naději a povzbudil nás, abych navzdory všemu bojovali, abychom usilovali o život v pokoji, dosvědčovali Ježíše Krista a bratrství, abychom se nezalekli těžkých situací. Konec konců v této části středního východy byly vždycky války a pronásledování.“

Říká farář maronitské katedrály v Bejrútu. Jak nicméně dodává, mnoho mladých lidí chce odejít a hledat pokojný život jinde. Jejich sklíčenost je hluboká a není snadné je přesvědčit, že také tyto krize pominou, přiznává otec Jad Chlouk.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 5. ledna 2021 Foto: Wikipedie – Bejrút

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář