Liberecký kraj uzavřel memorandum s církví, pomoci by mělo obnově památek

Liberec – Liberecký kraj bude při obnově církevních památek, jejich prezentaci i vytvoření muzejní diecézní expozice na obecním zámku ve Stvolínkách na Českolipsku spolupracovat s litoměřickou diecézí. Dohodu ve čtvrtek podpisem memoranda potvrdili hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj – SLK) a biskup diecéze Stanislav Přibyl.

„Je to dokument, který by měl dát na papír to, co už probíhá v posledních letech. A nastavit tomu pevnější pravidla,“ řekl novinářům hejtman. Cílem spolupráce je podle něj záchrana kulturního dědictví. Na území kraje je zhruba 2500 památek, církvi z toho patří asi desetina, a to zejména kostely, kláštery či fary. „Myslím, že je evidentní, že bez větší spolupráce církve s obcemi a také s krajem může být do budoucna problematické udržet tyto významné kulturní památky a historické památky v dobrém stavu,“ dodal Půta.

SOUVISEJÍCÍV Česku se dnes večer otevřou dveře stovek kostelů a modliteben

Na obnovu církevních staveb vydává kraj v posledních letech zhruba třetinu z dotací vyčleněných pro opravy památek. Letos to bude asi sedm milionů korun. Náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová (SLK) uvedla, že při výběru podpořených objektů budou s církví do budoucna více spolupracovat. „To znamená, že každoročně se domluvíme, které památky, zejména v individuálních dotacích, společně podpoříme. Budeme velmi rádi, když se k tomu přidají obce a tím bychom se měli dostat k trošku rychlejšímu posunu obnov,“ dodala.

Biskup Přibyl dnes připomněl, že takto například v předchozích letech spolupracovali s krajem už při obnově poutního areálu v Horní Polici na Českolipsku, který je národní kulturní památkou. „A musím říct, že se nám podařilo veliké dílo, které by bez pomoci Libereckého kraje nebylo realizovatelné. Samozřejmě i bez pomoci dalších,“ řekl Přibyl. Ve dvou etapách šlo na obnovu areálu zhruba 120 milionů korun, zejména z evropských dotací, a kraj přispěl několika miliony.

Podle biskupa je Liberecký kraj prvním v působnosti diecéze, se kterým takové memorandum uzavřeli. „Budu rád, když budeme moci podobná memoranda podepsat s jinými kraji, což je Ústecký v první řadě, pak také Středočeský, okrajově Hradecký a nejokrajověji i Karlovarský, protože jsme na území pěti krajů,“ dodal.

Do litoměřické diecéze v Libereckém kraji nespadá část Semilska, pro ni zatím memorandum platit nebude. „Pokud se spolupráce osvědčí, pokusíme se otevřít jednání i s biskupstvím královéhradeckým pro část jilemnického vikariátu,“ dodala Vinklátová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. června 2024 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář