Lidé mohou nahlédnout do opravovaného kostela svatého Jakuba v Brně

Brno – Rekonstruovaný kostel svatého Jakuba v centru Brna se mimořádně otevře pro veřejnost. Farnost v prosinci umožní prohlídky od středy do neděle mezi 15:00 a 18:00. Ve spolupráci se studiem Nahaku připravila také světelný betlém a nasvícení některých soch. Novinářům to oznámil za farnost Filip Breindl.

Kostel je kvůli rekonstrukci na téměř dva roky uzavřený. „S přicházející zimou práce zcela neustaly, stavební sezona ale skončila a odpoledne po odchodu dělníků je možné nechat vstoupit do kostela návštěvníky,“ uvedl farář Jan Pacner.

SOUVISEJÍCÍDiecézní charitě Brno pomáhá téměř 5000 dobrovolníků, stále hledá nové

Pohyb uvnitř kostela je omezený v podstatě jen na středovou chodbičku mezi lavicemi. Světelná instalace vzniká u oltáře. Její součástí budou také jednoduché barevné doplňky na stavebních plotech a informace o rekonstrukci.

„Věřím, že lidé u nás najdou klidný prostor pro ztišení, který bude trochu v kontrastu s děním v centru Brna. Venku si pak mohou dát občerstvení u stánku naší farnosti, jehož provoz také podpoří rekonstrukci,“ dodal farář.

Pro letos zahájenou etapu oprav počítala farnost původně s náklady 131 milionů korun. V září ale informovala, že se opravy prodraží. Stav některých dřevěných i kamenných prvků je horší, než se předpokládalo, navíc zdražují stavební materiály i práce.

Návštěvníci kostela mohou symbolicky adoptovat jednu z více než 9000 okenních tabulek, a podpořit tak obnovu vitráží. Pokračuje také koncertní série Varhaníci pro svatého Jakuba. Poslední z letošních koncertů se uskuteční v neděli 18. prosince od 18:00 v minoritském kostele svatých Janů. Další koncerty jsou v plánu v roce 2023.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Jakuba

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář