Křesťan dnes

Lidé protestovali před izraelským soudem proti výjimkám z vojenské služby

Tel Aviv – Stovky lidí dnes před izraelským nejvyšším soudem protestovaly proti výjimkám z povinné vojenské služby, které mají studenti náboženský škol ješiv. Soud dnes začal projednávat návrhy na to, aby tyto výjimky z povinné služby v armádě zanikly, píše agentura AP. Služba v armádě je v Izraeli povinná pro muže a ženy a kvůli konfliktu v Pásmu Gazy armáda uvedla, že zvažuje prodloužení jejího trvání.

Návrhy na zrušení výjimek z povinné vojenské služby, které mají studenti náboženských škol ješiv, podpořila i řada bývalých vysokých důstojníků a generálů. Dnes proti výjimkám demonstrovaly před nejvyšším soudem stovky lidí, kteří je považují za nespravedlivé. Vyzývali k nastavení rovnosti ohledně služby v armádě.

SOUVISEJÍCÍEvangelikálové se vydávají do Izraele, aby projevili solidaritu

Židovské náboženské strany, které jsou součástí stávající izraelské vlády, výjimky a další výhody pro studenty náboženských škol brání. Většinová sekulární společnost se však podle agentury AP na ně dívá s rostoucím podrážděním. To se dále zvýšilo poté, co armáda oznámila, že v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy zvažuje prodloužení vojenské služby či častější povolávání rezervistů.

Výjimkami pro studenty náboženských škol a ortodoxní židy se bude zabývat za několik měsíců i samotná vláda, protože bude muset projednat prodloužení platnosti právní normy, která výjimky stanovuje. Pokusy o jejich zrušení v minulosti vyvolaly silné a někdy i násilné pouliční protesty ortodoxních židů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. února 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version