Lidé se mohou rok od tornáda podívat na obec z opravované věže kostela

Moravská Nová Ves – Lidé v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku se dnes mohou podívat na obec z opravované věže kostela poškozeného loňským tornádem. Mohou si také zazvonit na zvony, které 33 dní po tornádu nefungovaly, řekl dnes ČTK farář Marián Kalina. Podle něj jsou náklady na opravu kostela přes 20 milionů korun. Část prací už je hotová a část je ještě v plánu. Kalina doufá, že práce skončí příští rok v červenci. V kostele se po opravách konají mše, dnešní mši povede biskup Pavel Konzbul.

Tornádo o rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu se prohnalo Břeclavskem a Hodonínskem loni 24. června. Zanechalo za sebou šest mrtvých a 1200 poškozených domů. Mezi výrazně poškozené objekty patřil právě kostel v Moravské Nové Vsi, na kterém se i dnes stále pracuje. „Doufali jsme, že k dnešku budeme mít vše hotovo. Naším cílem bylo dát kostel do stavu jako před tornádem. Protože je ale kulturní památkou, vstupuje do procesu úřad památkové péče, jehož cílem je ochránit památku a dát jí co nejhistoričtější ráz. Památkáři proto chtějí vrátit kostel o 100 let zpět, takže je proces náročnější,“ objasnil zdržení Kalina.

SOUVISEJÍCÍ Mše biskupa Pavla Konzbula připomněla v Moravské Nové Vsi loňské tornádo

Odhadované náklady stavby přesahují 20 milionů korun. „Zatím máme proinvestováno něco pod pět milionů korun, protože větší faktury teprve začínají chodit. Povedlo se nám provizorně zapojit elektroinstalaci, takže kostel má provizorní světla i ozvučení nám částečně funguje. Povedlo se nám zasklít vnější okna, takže kostel je uzavřený,“ řekl Kalina. Nový je i motor na varhanech, které doprovázejí současné mše.

K

ostel má také provizorní střechu, aby do něj nezatékalo. „Nejvíce se pracovalo na historické části kostela, kterou je věž. Podařilo se nám udělat ovládání zvonu a krov na věži, v příštích týdnech se tam bude instalovat kříž. Máme připravené nové ciferníky a hodinový stroj, během měsíce snad už budeme mít hodiny v pořádku,“ uvedl Kalina.

Poté je v plánu nátěr fasády věže a složení lešení z této části kostela, aby bylo možné stavět krovy střechy kostela, čemuž nyní lešení u věže brání. Farnost se také domlouvá s památkáři na barvách fasády. „Čeká nás také kompletní změna vnitřní elektroinstalace, protože jsme zjistili, že mnohé obvody vyzkratovaly. Nechceme nechávat polovinu starou a polovinu novou,“ dodal Kalina.

Peníze na opravu kostela poslalo podle faráře mnoho lidí. „Jsou od dobrovolníků z České republiky, ale i Maďarska, Slovenska, Německa, Rakouska nebo Polska. Část jsme dostali od různých organizací, například od maďarské vládní organizace Hungary Helps nebo od Karla Habsburského a Lichtenštejnů,“ vyjmenoval Kalina.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – kostel v Moravské Nové Vsi

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář