Mše biskupa Pavla Konzbula připomněla v Moravské Nové Vsi loňské tornádo

Moravská Nová Ves – Lidé dnes zaplnili kostel v Moravské Nové Vsi, kde se uskutečnila mše pod vedením brněnského biskupa Pavla Konzbula. Byla připomínkou loňského tornáda, které na Břeclavsku a Hodonínsku připravilo o život šest lidí a poničilo asi 1200 domů včetně právě kostela v Moravské Nové Vsi. Místní farář Marián Kalina uvedl, že mše je poděkováním Pánu Bohu za pomoc a také všem dobrovolníkům a dárcům za dobrotu.

Přítomní se pomodlili za zasažené tornádem, za oběti, za lidi, kteří přišli o domov. Pomodlili se i za dobrovolníky, dárce, humanitární organizace a pomocníky i za to, aby Bůh chránil obec, kraj i vlast před živelnou katastrofou. Konzbul uvedl, že je potřeba pozornost zaměřit k pomoci a nezabývat se tragédií. „Je potřeba z toho vytěžit něco pozitivního,“ řekl Konzbul. Dodal, že to vše je nyní vidět v Moravské Nové Vsi.

SOUVISEJÍCÍNový brněnský biskup Konzbul sází na humor a má také technické vzdělání

Kalina připomněl, že Konzbul byl v obci hned den po tornádu. „Řekl, ať se nebojím, že to nějak půjde. Dnes děkujeme Pánu Bohu za vše, co jsme dokázali. Za pomoc lidí,“ uvedl farář. Podle něj před tornádem nikdo ani nevěděl, kde je Moravská Nová Ves. Po ničivém živlu se ale do obce sjeli lidé ze všech koutů i ze zahraničí, aby pomohli. „Proto děkujeme všem, kteří pomohli. Dobrovolníkům, ale i hasičům, policistům, všem, kteří přicházeli opakovaně a přichází i dnes,“ řekl Kalina.

V kostele promluvil i ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman. „Pro mě byl ten poslední rok rokem radosti, protože se podařilo probudit obrovské nadšení všech lidí pomáhat. Diecézní charita Brno vyhlásila sbírku, ve které se vybralo 363 milionů korun. Přispělo přes 170.000 dárců z celé České republiky,“ řekl Haičman. Charita rozdělila už 272 milionů Kč a další se chystá rozdělit, plánuje i stavbu sociálního bydlení v Hruškách.

Kalina ČTK také řekl, že se za poslední rok udělalo mnoho práce. „Byl to náročný rok jak po duchovní, tak materiální stránce. Povedlo se nám udělat moc věcí, vylepšily se vzájemné vztahy lidí. To je dobře. Uvědomili jsme si, že vzájemná pomoc je potřebná a že jsou chvíle, kdy na to nestačíme,“ dodal Kalina.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – biskup Konzbul

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář