Lidé si ve Staré Bělé připomněli dva roky od vypuknutí války na Ukrajině

Ostrava – Dobrovolníci a rodiny uprchlíků si dnes v ostravské části Stará Bělá připomněli dva roky od vypuknutí ruské agrese na Ukrajině. Ráno se sešli na bohoslužbě za padlé vojáky, zemřelé civilisty a všechny raněné. Starobělský kostel při té příležitosti dobrovolníci vyzdobili fotografiemi lidí, o které rodiny přišly. Po mši setkání pokračovalo vydáváním potravinové pomoci. ČTK to řekl organizátor pomoci Vojtěch Vlček.

Ostravský historik Vlček se jako dobrovolník organizování potravinové pomoci věnuje od vypuknutí války. S ukrajinskými rodinami se před budovou fary ve Staré Bělé setkávají každý měsíc. Vždy mají připraveny stovky krabic naplněných například mlékem, vajíčky, pohankou a dalšími potravinami.

„Naposledy jsme se setkali v lednu. To jsme vydali potravinou pomoc a drogerii 416 ukrajinským rodinám pro 1126 osob. Jednalo se přibližně o 1300 mlék, 4000 vajec, 900 balíčků sýra a mnoho dalších potravin v hodnotě okolo 200.000 korun,“ řekl sedmačtyřicetiletý Vlček, který za svou pomoc před časem dostal ocenění ostravské radnice. Dodal, že dnes byl rozsah pomoci podobný. „Připraveno máme okolo 500 balíčků,“ řekl.

SOUVISEJÍCÍ Výzva křesťanským představitelům, aby odsoudili ruskou pravoslavnou církev

Dnešní setkání začalo bohoslužbou za padlé, zemřelé a raněné. V kostele byly vyvěšeny fotografie zemřelých a často mladých vojáků. Jde o příbuzné a přátele rodin, které z Ukrajiny přijíždějí. „Fotografií máme vystaveno asi třicet,“ řekl Vlček.

Po bohoslužbě Vlček a desítky dobrovolníků vydali zájemcům potraviny. „Veškerou činnost děláme po celou dobu jako dobrovolnicí, potraviny získáváme ze sbírek z farností, našich podporovatelů od Diakonie či nakupujeme z finančních darů dárců,“ řekl.

Dva roky války na Ukrajině si vyžádaly desetitisíce až statisíce mrtvých a miliony uprchlíků. Ani jedna ze stran konfliktu neuvádí počet padlých vojáků. Podle posledních údajů evropského statistického úřadu Eurostat v EU žije 4,31 milionu ukrajinských válečných uprchlíků, kteří mají dočasnou ochranu. Nejvíce utečenců přijaly Německo, Polsko a ČR, která poskytuje dočasnou ochranu více než 370.000 lidí. Materiální či vojenskou pomoc poskytly Ukrajině skoro všechny země Evropské unie a Spojené státy, ale i Austrálie nebo Kanada.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25. února 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář