Lidé v Praze si připomněli Jana Nepomuckého, městem prošel průvod

Praha – V Praze si v neděli lidé připomněli jednoho z nejznámějších českých světců a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Čtrnáctý ročník Svatojánských slavností Navalis byl zahájen už v sobotu, v neděli večer prošel centrem města průvod na Karlův most. Na místě, kde bylo tělo Jana Nepomuckého shozeno do Vltavy, pak kardinál Dominik Duka hodil do vody věnec. Lidé z mostu sledovali i závod chorvatských lodí nebo plavání otužilců.

Svatojánské slavnosti začaly už v sobotu, kdy se na náplavce u Hergetovy cihelny uskutečnilo chorvatské odpoledne s koncerty folklorních souborů z Chorvatska, Ukrajiny a Moravy. Návštěvníkům se také představily historické lodě z řeky Neretvy z chorvatského města Metkovič, jehož je svatý Jan Nepomucký patronem.

SOUVISEJÍCÍV Nepomuku vrcholí oslavy 300 let od blahořečení Jana Nepomuckého

V neděli oslavy pokračovaly na Hradčanském náměstí slavnostním zdobením koní a žehnáním koním. Následovala mše ve svatovítském chrámu. Program zakončil koncert na hladině řeky pod Karlovým mostem.

Slavnosti Navalis vycházejí z původních pražských barokních slavností datovaných od roku 1715. Svatojánský spolek je v obnovené tradici pořádá od roku 2009. Loni a předloni se akce kvůli epidemii covidu-19 uskutečnila v omezené podobě.

Jan z Pomuka, dnes nazývaný Jan Nepomucký, se narodil mezi lety 1340 až 1350 a zemřel v roce 1393. Tělo umučeného generálního vikáře pražského arcibiskupa nechal svrhnout z Karlova mostu do Vltavy král Václav IV. Dodnes není zcela jasné, proč Nepomucký upadl v nemilost a skončil na mučidlech.

Nepomuckého kult se objevil v 17. století, svatořečen byl v roce 1729. Postupně se zařadil mezi nejvýznamnější české světce. Je patronem právníků, lodníků, vorařů, mlynářů, zpovědníků a mostů, pro katolíky symbolem mlčenlivosti, odvahy a spolehlivosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – Jan Nepomucký

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář