Lídr světové evangelikální aliance: Slovo evangelikální musí být obnoveno

Londýn – Vedoucí Světové evangelické aliance řekl, že je „nešťastné“, že termín „evangelikální“ získal ve Spojených státech spíše politický význam a tvrdil, že musí být „obnoven“. Při návštěvě Velké Británie na schůzce s britskou evangelikální aliancí minulý týden generální tajemník WEA biskup Efraim Tendero popisoval debatu o významu slova „evangelikální“, která probíhá ve Spojených státech .

„Je to nešťastné, že ve Spojených státech je slovo evangelikální a evangelikální hnutí identifikováno spíše s politikou než s doktrínou víry a hlásáním evangelia,“ uvedl Tendero, který řídí síť denominací ve 129 zemích s více než 600 milionem evangelikálních křesťanů po celém světě. „Neznamená to, že se musíme vzdát toho jména.“

S nástupem prezidenta Donalda Trumpa někteří evangelikálové v USA vyjádřili obavu, že veřejné vnímání pojmu „evangelikální“ bylo zkreslené a popisuje pouze   bílé sociální konzervativce. Tendero zdůraznil, že z dlouhodobého hlediska se politika neustále mění.

„Ale historie evangelikálního hnutí a význam toho, co to znamená, bude trvat přes jakoukoli politickou sezónu,“ uvedl. „Prosazujme slovo evangelikální a jeho skutečný význam, že nám záleží na evangeliu a když hovoříme o evangeliu, není to jen to, co říkáme, ale jak žijeme pravdu a hodnoty evangelia.“

„Není to politická agenda nebo politická organizace. Je to vlastně služba lidí, kteří jsou oddaní Pánu Ježíši, lidé, kteří jsou odhodláni plnit Velké Ježíšovo povolání a Veliké Ježíšovo přikázání.“

Národní sdružení evangelikálů vydalo tento rok prohlášení, které objasňuje, co znamená být evangelikální. Termín „evangelikální“, je používán k popisu křesťanů, kteří věří ve čtyři základní pravdy evangelia.

– Bible je nejvyšší autoritou toho, co věřím.

– Je velmi důležité, abych osobně povzbuzoval nekřesťany, aby věřili v Ježíše Krista jako svého Spasitele.

– Smrt Ježíše Krista na kříži je jedinou obětí, která mohla odstranit trest mého hříchu.

– Pouze ti, kteří důvěřují pouze v Ježíše Krista jako svého Spasitele, obdrží Boží svobodný dar spasení.

Minulý týden 39 levicových evangelikálních vůdců podepsalo prohlášení, kde uvádějí: „Nesouhlasíme s falešnou totožností evangelikálů ve Spojených státech. Tvrdíme, že narušuje křesťanské svědectví a kazí americkou politiku. Často jsou evangelikálové v médiích a na veřejnosti identifikováni jako převážně bílí, pravicoví a nezajímající se o chudé a utlačované“.

„Na rozdíl od těchto falešných popisů tvoří evangelikálové etnicky různorodou skupinu, jejíž hnutí odráží historický a trvalý závazek k Ježíši, autoritě Písma, evangelizace a Boží biblické povolání k spravedlnosti,“ uvádí dokument. Mezi signatáře tohoto dokumentu patří zakladatel Sojourners Jim Wallis, pastor Joel Hunter, který sloužil jako jeden z duchovních poradců prezidenta Baracka Obamy, Tony Campolo, Shane Claiborne a autorka Lisa Harperová.

 

Překlad: Michal Nosál  Zdroj: The Christian Post  Foto: WEA 

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář