Lípu svobody u Přibyslavi ozdobí čtyřmetrový kříž

Přibyslav (Havlíčkobrodsko) – U stoleté lípy svobody nad Přibyslaví bude v nejbližších dnech vztyčený čtyřmetrový kříž. Vykoval ho mladý umělecký kovář Petr Štáfl. Slavnost s žehnáním nového kříže u vesničky Uhry původně připravovaná na sobotu se ale odkládá kvůli opatřením proti koronaviru. Jak v úterý řekl Štáfl ČTK, jde už o druhý odklad slavnosti.

Kříž vážící okolo 300 kilogramů měl původně stát na svém místě už v květnu, protože lípa připomínající vznik republiky byla před 101 lety vysazená ve stejném měsíci. „Pak přišel covid, tak jsme to odpískali, protože jsme nevěděli, co bude. Přeložili jsme to na listopad, kvůli 17. listopadu, ale máme tu ta omezení zase,“ uvedl Štáfl. Rozhodl se, že kříž osadí před letošním výročím sametové revoluce tak jako tak. Požehnán bude, až se tam bude moci sejít víc lidí. „Je to kříž nás všech,“ podotkl.

V Uhrách žijí tři desítky lidí. „Máme tu dva křížky u cest, staráme se o ně. Ale z dalšího kříže zůstal jen kámen. Kříž se asi zničil, ztratil, nevím,“ řekl Štáfl. Původně chtěl místo něj vykovat podobně velký kříž, ale bál se, aby ho někdo nevyvrátil. Pak pomocí dřevěného modelu zkoušel, jak velký kříž by na tomto místě s vyhlídkou do krajiny vypadal nejlépe. Nakonec skončil na čtyřech metrech. Kříž vykoval zadarmo. Peníze na materiál mu přidali sousedé a město Přibyslav, pod které vesnička spadá.

Ke kovařině přivedl Petra Štáfla zájem o historii, jako malý snil o tom, že jednou bude vyrábět meče nebo halapartny. Mezi jeho předky patří malíř a ilustrátor Otakar Štáfl (1884 až 1945), ale s uměleckým kovářstvím, pokud ví, začal v rodině první. Na počátku studia měl výheň venku, ale brzo mu otec pomohl postavit kovárnu místo stodoly u jejich domu. „Za tou hezkou kovařinou jsou tuny zničeného železa, člověk nějak tu zkušenost nabrat musí,“ zavzpomínal Štáfl na své začátky.

O práci nemá třiadvacetiletý kovář nouzi ani v koronavirové epidemii, zakázky má asi na rok dopředu. Řekl, že dělá všechno, co je cítit železem, i podle svých návrhů. Objednávky dostává třeba na ploty, mříže, kliky, krbové nářadí nebo svícny. „Na kovařině je nádherné to, že děláte každý den něco jiného, ta práce vám nestihne zevšednět,“ uvedl Štáfl. Dodal, že stejně rád lidem opraví třeba krumpáč nebo sekerku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. řijna 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář