Litva si kvůli papežovým slovům o ruské říši pozvala vatikánského vyslance

Vilnius – Litevské ministerstvo zahraničí si kvůli výrokům papeže Františka o velké ruské říši pozvalo apoštolského nuncia. Uvedla to dnes agentura Reuters. Papežova slova z minulého týdne vzbudila velkou nevoli na Ukrajině a Vatikán musel v úterý upřesnit, že papež svými výroky nechtěl podpořit ruský imperialismus. Litva patří k nejhlasitějším odpůrcům ruské invaze na Ukrajině. V zemi se ke katolické církvi hlásí tři čtvrtiny obyvatel, kterých je 2,8 milionu.

Litevské ministerstvo uvedlo, že setkání s nunciem Petarem Rajičem se uskuteční, až se arcibiskup vrátí z dovolené.

SOUVISEJÍCÍ –

Velkou nevoli na Ukrajině i v některých dalších zemích vyvolaly výroky, které papež pronesl minulý týden při pátečním videoproslovu k mladým ruským katolíkům. Vyzval je, aby nezapomněli, že jsou „dědicové velkého Ruska, velkého Ruska svatých, králů, velkého Ruska Petra Velikého, Kateřiny II., té velké a vzdělané ruské říše“. Tato slova nebyla v oficiálním textu projevu a papež je zřejmě pronesl spatra.

V úterý vatikánský mluvčí Matteo Bruni uvedl, že papež svými slovy nechtěl podpořit „imperialistické logiky“. V obdobném duchu se vyjádřilo vatikánské velvyslanectví v Kyjevě. Ukrajinská diplomacie uvedla, že papež svým projevem podpořil ruské velmocenské myšlení. Naopak Kreml v úterý reagoval na papežova slova kladně.

Františka kritizoval i šéf ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslav Ševčuk. Tato církev sice používá východní liturgii, na rozdíl od pravoslavných však uznává papežskou autoritu. S vedením této církve se papež na začátku září setká ve Vatikánu. O nedorozumění pak mluvil šéf katolických biskupů na Ukrajině Vitalij Skomarovskyj.

Papež mnohokrát válku na Ukrajině odsoudil, jen vzácně ale označuje Rusko za agresora. V jednom rozhovoru řekl, že tak činí z diplomatických ohledů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář