Křesťan dnes

Lotyšský parlament odhlasoval odluku lotyšské církve od Moskvy

Riga/Moskva – Lotyšský parlament ve čtvrtek přijal zákon, který vyvádí lotyšskou pravoslavnou církev z podřízenosti moskevskému patriarchátu. Stalo se tak z iniciativy lotyšského prezidenta Egilse Levitse, napsal server Delfi. Zákon má podle prezidenta obnovit historické postavení lotyšské církve a zbavit moskevského patriarchu Kirilla, známého podporovatele režimu ruského prezidenta Vladimira Putina a války Ruska proti Ukrajině, jakékoliv moci nad církví v pobaltské zemi.

„Přijetí zákona upevní historickou samostatnost a nezávislost lotyšské pravoslavné církve a zabrání vlivu či moci ruské pravoslavné církve nad naší církví,“ prohlásil poslanec Artuss Kaimiňš, který stojí v čele výboru pro lidská práva.

SOUVISEJÍCÍMoskevský patriarcha se v Kazachstánu nesetká s papežem, na shromáždění nepojede

Zákon stanoví postup při potvrzování a odvolávání metropolity, arcibiskupů a biskupů. Právní změny se netýkají kanonických otázek, uvádí se v odůvodnění předlohy. Církev má do konce října své postavení uvést do souladu s požadavky zákona.

„Odmítnutí jakéhokoliv sepětí s moskevským patriarchou je důležité pro naše pravoslavné, celou lotyšskou společnost a pro naši národní bezpečnost,“ zdůraznil prezident Levits v odůvodnění předlohy. „V nezávislém, demokratickém a právním lotyšském státu potřebují naši pravoslavní svoji samostatnou a nezávislou církev. Takové bylo, je a bude stanovisko lotyšského státu,“ dodal.

Lotyšská církev byla podle šéfa státu informována o připravovaném zákonu. Církev a metropolita Alexandr mohou podle Levitse počítat s plnou podporou státu, který právně uznává autokefální – tedy nezávislé – postavení lotyšské církve.

Ruská pravoslavná církev rozhodnutí lotyšských zákonodárců vyhlásit nezávislost lotyšské církve odsoudila.

„Zjevně pevně věří v politickou účelnost a ve státní bezpečnost, když se nebojí boha,“ řekl agentuře Interfax poradce moskevského patriarchy Nikolaj Balašov. Připomněl, že v Německu v 16. století platila zásada cujus regio, ejus religio, tedy že o víře poddaných rozhoduje panovník. „Ale jak je něco takového možné ve 21. století, v Lotyšsku, v sekulárním státu, kde je církev podle ústavy oddělena od státu a kde sotva někdo dokáže říci, kolik je pravoslavných v parlamentu? Překonali středověk!“ prohlásil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill

Exit mobile version