Moskevský patriarcha se v Kazachstánu nesetká s papežem, na shromáždění nepojede

Moskva/Vatikán – Moskevský patriarcha Kirill se nezúčastní nadcházejícího kongresu světových náboženských vůdců v Kazachstánu, a nesetká se tak ani na okraj schůze s papežem Františkem. S odvoláním na dvojku ruské pravoslavné církve, metropolitu Antonije, o tom dnes informovala agentura RIA Novosti.

O možném setkání obou církevních představitelů, kteří dříve opakovaně vyjádřili podporu opačným stranám v ruské invazi na Ukrajinu, se hovořilo v souvislosti s dvoudenním shromážděním světových náboženských vůdců v Kazachstánu v polovině září. Papež František už účast oficiálně potvrdil.

SOUVISEJÍCÍPapež vzpomněl na nevinné oběti války na Ukrajině, zahrnul do nich i Duginovou

„Vysoce si ceníme iniciativy vedení Kazachstánu rozvinout mezináboženský dialog… Moskevský patriarcha se sám kongresu nezúčastní. Proto se neplánuje ani setkání s papežem Františkem v Kazachstánu,“ uvedl metropolita Antonij, podle kterého vyšle ruská ortodoxní církev na setkání svou delegaci.

František se s Kirillem setkal v roce 2016 v kubánské metropoli Havaně. V červnu se hovořilo o setkání obou lídrů v Jeruzalémě, z čehož ale sešlo. Papež tehdy uvedl, že se „rozhodli schůzku odložit“ a vyjádřil naději, že se snad s Kirillem setká v září v Kazachstánu.

„Rád bych poznamenal, že se nedávno začalo s přípravami na druhé setkání (patriarchy Kirilla a papeže Františka)… Nicméně letos na jaře k našemu velkému překvapení Vatikán jednostranně veřejně oznámil, že se přípravy přerušují a k setkání nedojde,“ uvedl Antonij, který má v moskevském patriarchátu na starosti vnější církevní vztahy.

Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února. Moskevský patriarcha má blízko k prezidentovi Vladimirovi Putinovi a ruskou invazi na Ukrajině podporuje, protože považuje západní země, které Kyjev podporují, za dekadentní, uvedla dříve agentura Reuters. Papež František naproti tomu označil válku za nesmyslnou a krutou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. srpna 2022 Foto: screenshot YouTube – patriarcha Kirill a papež František

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář