Papež vzpomněl na nevinné oběti války na Ukrajině, zahrnul do nich i Duginovou

Vatikán/Kyjev – Papež František dnes označil za „nevinnou oběť války“ dceru ruského nacionalistického ideologa Darju Duginovou, která zemřela při sobotním atentátu v Moskvě. Podle televize Rai to řekl při pravidelné generální audienci, kdy se pomodlil za nevinné oběti války na Ukrajině. František vyzval k ukončení tohoto konfliktu a znovu také kritizoval prodejce zbraní, kteří profitují z válek. Ukrajinský velvyslanec ve Vatikánu Andrij Juraš napsal, že ho papežovy výroky o smrti Duginové zklamaly.

Papež se za závěr generální audience ve Vatikánu modlil za Ukrajinu a za „tolik nevinných, kteří platí za šílenství všech stran“. „Myslím na tu ubohou dívku, kterou zabila bomba pod sedadlem auta v Moskvě. Nevinní platí za válku,“ řekl papež podle televize Rai k sobotnímu atentátu, při němž zemřela Darja Duginová (29). Ruská tajná služba FSB obvinila z její smrti ukrajinské zpravodajské služby, Kyjev to odmítl.

SOUVISEJÍCÍEvangelikálové připravili společnou výzvu k modlitbám za ukončení války na Ukrajině

„Znovu vyzývám k obnově míru pro milovaný ukrajinský národ, který už šest měsíců trpí válkou,“ připomněl papež půlrok od začátku ruské invaze na Ukrajinu, která si dnes zároveň připomíná Den nezávislosti. „Doufám, že se přijmou konkrétní kroky k ukončení války a také k odvrácení rizika jaderné katastrofy v Záporoží,“ dodal František. Jeho slova poukazují na Záporožskou jadernou elektrárnu, odkud v posledních dnech přicházely zprávy o ostřelování, z něhož se vzájemně obviňovali Rusové a Ukrajinci.

Papež také připomněl utrpení „dětí, uprchlíků a sirotků“. „Mnoho ukrajinských a ruských dětí osiřelo, přišly o otce nebo matku. Ať jsou to Rusové, nebo Ukrajinci. Tolik krutosti vůči tolika nevinným lidem, kteří platí za šílenství, protože válka je šílenství,“ uvedl papež. Znovu také upozornil na války v jiných částech světa. „Více než deset let se válčí v Sýrii, vzpomeňme na Jemen, kde tolik dětí trpí hladem, na Rohingy, kteří putují po světě nespravedlivě vyhnáni ze své země,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Tento had bude brzo vyjmut ze všeho bytí a svázán….ze všemi kteří mu slouží svými skutky skrze své EGO pro svou vlastní slávu. Je to svobodná volba a stále je čas.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář