Malawi oznámilo, že otevře své velvyslanectví v Jeruzalémě

Řada afrických zemí, včetně Keni, Pobřeží slonoviny a Demokratické republiky Kongo, již měla v Jeruzalémě velvyslanectví, ale po Jomkipurské válce v roce 1973 byla uzavřena.

Stát Malawi nacházející se v jihovýchodní části Afriky oznámil plány na otevření velvyslanectví v Jeruzalémě. K otevření by mělo dojít do léta 2021.

Malawi, jehož prezident je bývalým pastorem letniční denominace Assemblies of God, se tak stane třetí zemí, která otevře své velvyslanectví v Jeruzalémě. Během své návštěvy Izraele zveřejnil ministr zahraničních věcí Malawi Eisenhower Mkaka video , ve kterém toto rozhodnutí označil za „odvážný a významný krok“, protože Malawi bude podle agentury Reuters prvním africkým státem, který bude mít v Jeruzalémě své velvyslanectví.

Jeho izraelský protějšek, Gabi Aškenazi k tomuto rozhodnutí podle The Jerusalem Post uvedl: „Těším se na brzké otevření velvyslanectví a jsem si jist, že toto rozhodnutí bude následovat více afrických států.“ Aškenazi dodal: „Jeruzalém, věčné hlavní město Státu Izrael, bude mostem míru pro celý svět, a vyzývám další země, aby se vydaly cestou Malawi a přesunuly své ambasády do Jeruzaléma, hlavního města Izraele.“

Mkaka také poblahopřála Izraeli k jeho nově navázaným vztahům s arabskými státy v rámci dohod zprostředkovaných USA.

The Christian Post informuje, že řada afrických zemí, včetně Keni, Pobřeží slonoviny a Demokratické republiky Kongo, měla kdysi velvyslanectví v Jeruzalémě, ale po Jomkipurské válce v roce 1973 byla uzavřena. Minulý měsíc se Súdán stal třetím arabským národem – po Spojených arabských emirátech a Bahrajnu – který normalizoval vztahy s Izraelem v rámci mírové dohody zprostředkované USA.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. listopadu 2020 Foto: Wikimedia Commons – Jaruzalém

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Kéž by se u nás našel stejně odvážný politik, který to prosadí také a přemístí velvyslanectví tam kam patří, do Jeruzaléma.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář