Manželé Tiší z komunity Bétel: Nejtěžší na naší práci je vytrvat

Bétel provozuje komunitu, která poskytuje bezpečné a strukturované prostředí vhodné pro nový začátek v životě lidí závislých na návykových látkách. Členové komunity ho často přirovnávají k rozšířené rodině. Je to místo, kde se cítí přijati a mohou se postupně postavit na vlastní nohy. Bétel není terapeutickou komunitou postavenou na skupinové psychoterapii tak, jak je tento termín chápán v České republice. Jedná se o křesťanskou svépomocnou komunitu, založenou především na vzájemné pomoci jejích členů. V praxi to vypadá tak, že déle abstinující členové pomáhají nováčkům, předávají jim své zkušenosti a povzbuzují je vlastním příkladem. Každý má nějakou zodpovědnost, je součástí jednoho týmu.

Co stálo u zrodu myšlenky svépomocné pobytové komunity pro závislé na návykových látkách?

Už od naší svatby v roce 1995 jsme chtěli pracovat v pomáhajících profesích. Petr byl pastor, ale cítili jsme Boží povolání jinam. Chtěli jsme se nejdřív naučit anglicky, a pak vyrazit někam na misii. Nakonec jsme „skončili“ na půl roku v Anglii, kde nám jeden ředitel křesťanské školy a kazatel sboru v jedné osobě Dennis Bavister, zařídil několik návštěv různých fungujících sociálních služeb. Navštívili jsme řadu klubů pro mládež a mimo jiné také komunitu pro závislé Bétel v Birminghamu. Jen jsme tam vkročili věděli jsme, že to je ono. Od první chvíle jsme se chtěli ten model naučit a dovézt ho do Čech. Líbilo se nám to nenásilné propojení léčby, společného života, práce a křesťanství. Naše vize prošla mnoha testy, třeba když jsme už už doufali, že půjdeme do Čech a místo toho nás Bétel potřeboval v Rusku, tak jsme tam jeli na rok pomoct a podobně. Nakonec jsme ale po sedmiletém výcviku založili v roce 2005 komunitu pro muže a v roce 2017 i pro ženy.

Kolik lidí prošlo Vaší komunitou a jaké úspěchy máte za sebou?

Komunitou prošlo asi 260 lidí. Účinnost léčby sledujeme už v průběhu pobytu u nás. Nejdříve se zlepšuje zdravotní stav, řada našich členů u nás díky pravidelné stravě a spánku přibere, zlepší se jim jaterní testy, zesílí, protože hodně sportují. Výrazně se zlepšuje jejich sebedůvěra, pocit smysluplnosti a užitečnosti. Učí se pracovním návykům, zjišťují, co všechno umí a na co jsou šikovní. Často se s nimi třeba i po dlouhé odmlce spojí rodina, která s nimi kvůli závislosti a s ní spojenými problémy, přerušila kontakt. Některé ty příběhy jsou opravdu dojemné. Řada našich bývalých absolventů je s námi v kontaktu. Posílají nám fotografie svých manželek, dětí, nebo píšou, kde pracují. V kontaktu s nimi nám hodně pomáhají sociální sítě. Máme úspěšné absolventy, ale bohužel i ty, kteří do své závislosti znovu spadli. Někteří se k nám vracejí, někteří hledají pomoc jinde.

Působíte u nás již 13 let. Co bylo na vaší cestě nejtěžší?

Vytrvat! Navzdory přísné a stále se měnící legislativě. Navzdory zklamání – lidé se k drogám vracejí velmi často, navzdory těžkostem, finančním tlakům, přetíženosti a stresu, vlastní nedokonalosti a bezradnosti. Není to lehká práce. Žijeme v komunitě 24 hodin denně, někdy je to hodně náročné.

Jakou roli hraje víra ve Vaši práci i životě?

Naprosto zásadní. Kromě toho, že Ježíš je náš zachránce, Pán a přítel v osobním životě, tak v Bételu stavíme na Bibli a křesťanských hodnotách veškeré naše fungování. Věříme, že se Bůh o nás stará. Čerpáme od Boha sílu na každý den. Bez něj by to jednoduše vůbec nešlo.

 Spolupracujete s nějakými zahraničními a českými organizacemi?

Bétel CZ je součástí mezinárodní organizace Betel International, která má komunity po ve 24 zemích. Uvnitř spolupracujeme velmi úzce vztahově, komunity si pomáhají i finančně. Dále spolupracujeme s různými církvemi. S místními samosprávami, s detoxy a dalšími organizacemi, které pomáhají uživatelům drog. Máme několik církví v Anglii, které nás finančně podporují, bez kterých by naše práce v Čechách nebyla vůbec možná.

Jak je projekt financován? 

Naše komunita je zcela nezávislá na podpoře státu, místních rozpočtů či Evropské unii. O dotace nežádáme. Součástí léčby v naší komunitě je práce v reálné pracovní situaci. Máme tři podnikatelské aktivity. Dobročinný obchod s použitým nábytkem, dekoracemi a nádobím Nábytková farma, stěhovací firmu Vaše stěhování a Oživeno, které čalouní a renovuje nábytek na zakázku a dále prodává luxusní zrenovovaný nábytek, jehož webová stránka bude brzy spuštěna. Je to důležitý princip, aby se u nás abstinující uživatelé drog učili, že nejsou závislí na státu a dávkách, ale mohou smysluplně pracovat a vydělat si na sebe. Podnikání pokrývá provoz komunity. Nedílnou součástí dalšího fungování, rozvoje, stavebních projektů jsou dary církví, podnikatelů a jednotlivců. Bez těch bychom taky nemohli fungovat.

Jaké jsou vaše plány do budoucnosti? 

V knize Přísloví je verš, který mě nedávno oslovil: Svěř Hospodinu své počínání a tvé plány budou zajištěny. Když svěříme svou cestu Hospodinu, zajímá nás, co plánuje On, to je nejdůležitější. Už to nejsou naše plány, ale jeho plány. Máme spoustu nápadů a jen Pán ví, který se naplní, a který je ten jeho. Máme oči i srdce otevřené a uvidíme, jak nás povede. Hlavním cílem je vybudovat silnou protidrogovou komunitu, ve které by závislí lidé nacházeli nový životní styl, ve kterém není užívání návykových látek ani jiné nežádoucí chování potřeba, aby měli možnost poznat dobrou zprávu. Rádi bychom předali zodpovědnost za podnikání našim současným vedoucím a věnovali se jejich rozvoji a podpoře. Chtěli bychom ještě početně vyrůst (za poslední 2 roky jsme se zdvojnásobili), získat dostatek vedoucích i pro případnou expanzi na Slovensko. Přemýšlíme i o založení místní církve.

Chtěli bychom taky napomoci tomu, aby se absolventi křesťanských komunit dokázali zařadit do církví. Chtěli bychom vytvořit ve spolupráci s církvemi pomocnou síť. Máme zmapované faktory, které mají největší vliv na to, že tolik lidí po léčbě, a to platí po všech jejích formách, selhává v běžném životě. Rádi bychom v této oblasti školili a vyučovali. Tahle vize je v začátku a bude asi chvilku dozrávat, ale je to jedna z věcí, kterou bychom rádi rozvíjeli.

 

Jak vám mohou lidé pomoci?

Nejvíce nám pomůžou, když o nás budou informovat. Mohou nás doporučovat lidem, kteří potřebují léčbu ze závislosti nebo jsou bez domova a potřebují v životě změnu. Pomouhou nám, když nám darují nábytek, nebo využijí našich služeb, přijedou se podívat do Nábytkové farmy a něco si koupí, nechají si přečalounit křeslo, případně pošlou finanční dar na provoz nebo konkrétní projekt.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

Připravil Michal Nosál a Veronika Tichá,  www.komunitabetel.cz

 

 

 

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář