Marek O. Vácha: Volba Zeman-Drahoš byla volba mezi černou a bílou

Praha – Marek O. Vácha nevidí rozpor mezi vědou a vírou, i když mává otázkami kolem existence zla. Kriticky vnímá osobnost prezidenta Zemana a má obavy z Ruska nebo Číny.

rozhovoru pro Reflex.cz Marek Vácha uvádí, že díky studiu biologie neztrácí víru v Boha. Právě stvoření člověka připisuje inteligentní bytosti, která všechno stvořila. Podle Váchy je často složité uchopit, kdo vlastně Bůh je. Víra v Boha mu dává smysl života a důvod, proč je tady.

K tématu víry a vědy v oblasti stvoření, tak jak jej popisuje kniha Genesis, Vácha upozornil, že je nutné si „uvědomit, u jakého žánru se pohybujeme.“

Na dotaz, jestli existují věřící, kteří berou stvoření doslovně, jak je popisuje Bible, řekl, že se jedná hlavně o protestanty žijící v USA, které si váží pro jejich hlubokou víru a postoj „brát Písmo vážně.“

Ke stvoření a životu kolem nás pedagog a spisovatel řekl: „Bůh mohl stvořit sto tisíc počitačů, ale dal nám svobodu k lásce.“ Přesto však často mává otázkami, zda „to nešlo udělat jinak,“ když kolem sebe vidíme lidské zlo a nenávist.

Váchovi na politicích a prezidentovi vadí, že šíří nenávist mezi lidmi skrze informace o migrantech. A v souvislosti s tím, co se stalo v německých koncentračních táborech, se obává šíření nenávisti, protože tendence k páchání zla je v každem národě.

Mít křesťanské hodnoty a volit Zemana nejde dohromady

Výrok, že není možné volit Zemana a zastávat křesťanské hodnoty, napsal Marek Vácha před prezidentskými volbami. Dnes si myslí, že to platí „ještě více.“ Volba mezi Zemanem a Schwarzenbergem nebo mezi Zemanem a Drahošem vnímal jako volbu mezi „černou a bílou.“

Katolický kněz si myslí, že je nutné, aby školství vedlo děti od nejnižších ročniků ke kritickému myšlení. I když nevolil Zemana, neznamená to, že by chtěl „otevřít brány národa migrantům“ a vyjádřil kritický postoj k Rusku a Číně v rozhovoru pro Reflex.

Marek Vácha je český římskokatolický kněz, přírodovědec, pedagog a spisovatel. Je farářem lechovické farnosti, farním vikářem Římskokatolické akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora a přednostou Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Specializuje se na otázky evoluční biologie a lékařské i environmentální etiky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: Wikipedie

 

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Konečný Fr.

    Informace o migrantech? To je starý plán EU, že do Evropy nastěhuje miliony lidí z jiných kultur proti vůli domácích. Zeman hájí zájmy našich občanů. Protikandidáti byli figurkami USA a EU, kteří by hájili zájmy mocných proti vlastním občanům. S Drahošem přišel Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA, přítel nějaká Madly a klanu Clinton. Naštěstí to Drahoš nějak popletl, tak si lidé zvolili raději churavého Zemana.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář