Marek Vácha / Nápady pro antivaxery

Následující text píši jako vtip. Vlastně hořký vtip.

A vlastně to ani není moc vtipné. Píši proto, abych, až se za dvacet let budu ohlížet zpět, se ohlédl s pocitem, že jsem aspoň trochu přispěl k tomu, že se nemoc zdařilo zvládnout.
Aby to bylo jasné, tak pasáže, které nemyslím vážně, píši kurzívou. Něco z níže uvedených argumentů je zavádějící pravda, něco pravda není vůbec. Ale mohla by být.
Zase píši a telefonují lidé. Denně. S jistotou, že vakcinace je čisté zlo, že nepomáhá, způsobuje sterilitu, předčasnou smrt, nevratné fatální změny DNA.
Vybral jsem si řidičské průkazy a používám vůbec nebo jen mírně upravené argumenty antivaxerů. Mohl jsem si vybrat airbagy, přilby, hromosvody, pouliční osvětlení, přechody pro chodce, semafory, železniční přejezdy nebo cokoli, co funguje a co snižuje počty tragických událostí nebo mírní jejich následky.

SOUVISEJÍCÍMarek Vácha / Teď budete říkat, co je neetické

Žijeme v totalitní společnosti.
Všem řidičům je nařízeno vlastnictví řidičského průkazu. Pokud budete řídit auto bez řidičského průkazu, ti nahoře uvedou do pohotovosti policii, kamery a celé peklo, aby vám v jízdě zabránili. Nebudou se štítit ani pokut a po opakované neposlušnosti zabavení auta nebo vás dokonce vsadí do vězení.

Přitom víme, že schopnost řídit auto není v korelaci s vlastnictvím řidičského průkazu.
Dobře řídit auto umí mnoho lidí bez řidičského průkazu a naopak mnoho lidí s řidičským průkazem řídit auto neumí.
Víme, že firmy, které provozují autoškoly, mají ze své činnosti nemalý zisk a bohatnou v kooperaci s policií a státem. Jen vyvolení mohou provozovat autoškoly.

Různé autoškoly učí na různé úrovni a není známo, zda v budoucnu nebudou špatně vyškolení řidiči bourat. Využijme tedy všichni jen ty autoškoly, které jsou na trhu posledních dvě stě let.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Naprostá většina řidičů, kteří bourali minulé dva roky na českých silnicích, byli majitelé řidičských průkazů. Je tedy jasné, že talisman plný negativní energie nejen že počet havárií nesnižuje, nýbrž naopak způsobuje.
Řidičů, kteří minulé dva roky bourali s řidičským průkazem, bylo v absolutním počtu mnohonásobně víc než řidičů, kteří bourali bez řidičského průkazu.

Vlastníci řidičských průkazů umírají po nárazu do stromu častěji než lidé bez řidičských průkazů. Vlastnictví řidičských průkazů zkracuje život, tak neblázněte, lidi, a použijte selský rozum.

Prý máme počítat ztráty a benefity. Ale řekl někdo, jaké benefity mají řidičské průkazy?

Kdo se zapíše do autoškoly, platí výpalné mafiánům, je ovce, nemá vlastní názor, popírá schopnost naučit se řídit auto sám, touží být z místa spolujezdce kontrolován.
Řidičské průkazy vyžadují i jiné státy. Svět je ovládán nadnárodním celoplanetárním spiknutím. Za vším stojí Bilderberg. Nikomu nevěřte. My víme, jak to je.

Nikde v evangeliu není zmínka, že by Ježíš Kristus žádal po apoštolech řidičský průkaz. Vlastnictví řidičského průkazu je znamením šelmy na čele a na rukou (Zjev 13,16-17). Každý řidičský průkaz má číslo a mnohé řidičské průkazy obsahují číslovku šest. Zajímavé, že.
Panna Maria v Medugorje posílá mladým vizionářkám naléhavý vzkaz, ať si nepořizují řidičské průkazy. Rovněž jeden velmi zbožný kněz měl sen, ve kterém mu Pán Ježíš oznámil, že řidičské průkazy jsou od Zlého. Proti řidičským průkazům vystupuje kardinál Burke a TV Gloria.
Svatý Kryštof, patron řidičů, neměl řidičský průkaz.

Řidičský průkaz v sobě obsahuje údaj, pomocí kterého je majitel dohledatelný kdykoli a kdekoli. Když průkaz někde zapomenete, mají vás. Nebo váš průkaz někdo najde a může zneužít.
Když řidičský průkaz nemáte, nemůže se vám to stát.

Nehody neexistují, zprávy o nich jsou záměrně nadsazené, policie straší lidi, aby se všichni zapsali do autoškoly. Politici ví, že kampaň založená na strachu funguje. Chtějí, abychom se báli a abychom se poslušně zapsali. Jen si všimněte, jak často se píše o dopravních nehodách a jak mainstreamová média nikdy nezapomenou dodat, kolik bylo mrtvých či zraněných, včetně hrůzných fotografií a doprovodných videí. Proč asi.

Jezděte bez řidičáku. Nic se nemůže stát. Nenechte se zastrašit.

Autor je katolický kněz, teolog a přírodovědec Převzato z blogu.aktualne.cz se souhlasem autora Datum: 11. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,

27 Komentáře

 1. Ano, proč se nevnímat a neposuzovat tak, jak se valí hlavní proud? Proč sám sebe zbytečně klamat a uvádět se do zmatku, komplikovat si paličatě život, když jsem naprosto stejný „oni“? Mám stejné pocity, stejné nemoci, stejné záliby, stejné zlozvyky, mám stejnou psychiku, stejnou víru, stejnou minulost, preferuji stejné politiky, také nepotřebuji řidičský průkaz, zkrátka – prožívám vše naprosto shodně, jako ostatní, v ničem se neliším. Jenom blázen by se chtěl lišit.

  Ale teď vážně a vyjadřuji se za sebe. Měl jsem pozitivní test na covid a protože jsem byl „bezpříznakový“, dělal jsem to, co normálně dělám. Jestliže tedy PCR test nebyl chybný (což se oficiálně vůbec nepřipouští) a já skutečně neměl žádné potíže, tak proč bych se měl nechat očkovat? Proč bych nemohl věřit své přirozené imunitě? Proč bych se měl nechat očkovat, když je získaná bezinfekčnost hodně nadhodnocený fakt a stejně tak konec potřeby vakcinace je i po třech dávkách značně nejistý? Nikoho jsem nezrazoval od vlastního rozhodnutí vakcinace, nezpochybňuji závažnost nemoci, ale stejně tak očekávám podobný postoj od ostatních vůči mě.

  Odpověď
  • Pane Krejčí, jsem při vás. Já jsem očkována ryze z praktických důvodů – zaměstnání, cestování. Ale určitě bych neútočila na neočkované. Celé mi to přijde jako fraška a pokud se do toho ještě zapojují křesťané, tak už je to opravdu za hranou. Mimochodem, má dcera studuje gymnázium a paní učitelka z hudební výchova jim dnes místo přednášky o hudbě dělala přednášku o škodlivosti očkování. Opačný extrém 🙁

   Odpověď
 2. Pane Krejčí,

  Vy jste zase nic nepochopil. Cílem je přece člověka naočkovat, a nikoliv akceptovat specifickou imunitu získanou nelegálním způsobem. Je sice pravda, že do této doby se věřilo, že prodělání onemocnění zajistí lepší imunitu než jakýkoliv druh vakcíny, ale s tím je konec. Navrhuji proto k adopci tento text:

  „Prodělání infekční nemoci Covid-19 svědčí o náchylnosti přijmout infekční agens do organismu a o slabé schopnosti imunitních složek zabránit jeho šíření do dalších tkání a jeho zmnožení. To, že někdo nemoc prodělá, proto nemusí znamenat, že získal imunitu, ale může jít o poruchu souhry jednotlivých složek, které zabrání zmožení agens na orgánové úrovni, a které přetrvá i po manifestní fázi infekce. U nemoci Covid-19, jak prokázaly poslední studie, jsou proto ti, kteří nemoc prodělali a nenechali se naočkovat, velkou infekční hrozbou. Z tohoto důvodu vydala WHO závazné doporučení, aby žádná země neuznávala prodělání nemoci jako bezinfekčnost.“

  Já osobně navrhuji v roce 2022 přestat testovat a označit všechny občany, kteří pro kolektivní blaho byli ochotni potenciálně ohrozit své zdraví vakcínou s podmínečnou registrací, mikroelektronickým zařízením, které umožní jejich identifikaci a vstup do všech veřejných míst a služeb včetně obchodů. Na toho, kdo by byl přistižen na vybraných místech nebo konal např. ilegální kulturní či náboženské akce bez této identifikace, bude nahlíženo jako na toho, kdo by úmyslně šířil nakažlivé onemocnění včetně uplatnění sankcí. Vzhledem k celospolečenské nebezpečnosti může být na takového občana uvalena sankce až ve výši výjimečného trestu.

  Odpověď
  • Paní Hájková,
   svět je takový, jaký si jej vytvoříme, jak jej chápeme, čemu věříme. To není laciná a populistická fráze, ale skutečnost, která je v souladu s Písmem. My sami jsme spolutvůrci našeho života, naší životní pouti.
   „Co se týče pana Drozdy a jeho erudovaných prognóz, mě se jeví spíše jako pesimista“. Ale třeba se mýlím, může být jakýmsi ˇčerným koněm“ v předvídání událostí, které jsou před námi. Nechme se překvapit …

   Odpověď
   • Tento svět nemůže být pořád stejný, jinak by jeho konec byl pořád stejně daleko. A to nemůže být pravda. Zlo se musí buďto stupňovat, až přeteče pohár Božího hněvu a přijde Ježíš (premilenialismus) nebo musí naopak postupně mizet, až nastane tisícileté království, na jehož konci přijde Ježíš. O tom má asi každý křesťan jinou představu.
    „Stále stejný“ může být jenom svět, který je v nás samotných, v naší hlavě (nebo v našem nitru?). Pak pro nás může platit, že spása je pořád stejně daleko, když tento náš „vnitřní svět“ nezměníme. Ale to, co se stane v našem nitru, se projeví i navenek, takže pravdu má i pan Krejčí: „Svět je takový, jaký si jej vytvoříme“.

    Odpověď
 3. Svět je možná fraška, možná komedie, možná tragikomedie, možná drama, možná horor. Jak kdy a jak pro koho. Ale mě spíše trápí otázka: „Kdyby přišel Ježíš teď, mezi nás, najde ještě živou víru?“ Jsme jako křesťané solí a světlem pro tento svět? Nebo spíše zrcadlíme tento svět a podléháme stále dokola klamu? Ostatně, svět nebyl nikdy o moc lepší. Stačí si přečíst Komenského Labyrint a ráj srdce. Je to pořád stejné, lidé ve své přirozené podstatě jsou pořád pyšní, slepí, hluší, naivně si myslí, že oni jsou pány tohoto světa. Ale co my s tím? Je naším úkolem tento svět soudit nebo mu ukázat pravého Spasitele?

  Odpověď
  • Paní Nedbalová, snad je tento svět tragikomedie, ono totiž záleží na tom, jakýma očima jej posuzujeme. Mrtvý svět marně odvrací od sebe smrt. To je na tom to tragikomické. V Matouši 8:22 Ježíš pronesl slova, za která by Ho v dnešní době nepochybně kamenovali. Kdo je však z oněch současných protagonistů hlavního proudu schopen následovat Ježíše? Kdo je schopen tomuto Ježíšovu výroku porozumět a překonat svou pýchu, přiznat si svou malost a zaslepenost?

   Odpověď
  • Milá paní Nedbalová,

   víra se projevuje skutky. A skutkem současné víry je příjmout vakcínu, resp. minimálně třetí dávku. Proto čím více člověk věří, tím více dávek příjme. Jednoduše má víru, že vakcína s podmínečnou registrací, bez řady klinicky hodnocených komorbidit a dlouhodobé bezpečnosti, je prostě tou jedinou cestou z krize. Vždyť současný počet nemocných se už trochu přibližuje počtu nemocných při vyhlášení chřipkové epidemie (1,8 %) a smrtnost Delty je dokonce okolo 0,15%.

   Odpověď
 4. A omlouvám se, vypadlo mi slovo z názvu knihy Labyrint světa a ráj srdce. Ano, skutečně díky Kristu můžeme zakusit ráj. Záleží, co a koho hledáme. Moc se mi líbilo svědectví Dity Targoszové v rubrice Lifestyle „Dita Targoszová: Diagnóza v pátek, chemo od úterý“. Pokud bychom tento příběh brali podle světa, bylo by to drama. Když je ale nádherně převyprávěn někým, kdo tento příběh zažívá s Kristem, pak je to pravdivý příběh o úžasné moci Krista. O naději, o evangeliu.

  Odpověď
 5. Ten můj předchozí příspěvek byl reakcí na příspěvek paní Nedbalové, na větu, že je to pořád stejné, že svět nikdy nebyl lepší.
  Nějakým omylem se zařadil jinam.

  Odpověď
 6. Panu Krejčímu a paní Hájkové. Myslím, že hříchy světa (tedy i naše) jsou pořád stejné. A tak trochu naznačuji, že my křesťané spíše máme světu hlásat evangelium než jen tento svět soudit. Také si myslím, že není příliš dobré se upnout na pozorování toho zlého. Ano, zlý má jistou omezenou pravomoc, musíme s tím počítat, máme být obezřetní. Svět se zřejmě mění v ochotě lidí naslouchat a přijmout evangelium. Ale to nás nemá odradit od poslání hlásat evangelium. A děkuji Kristu za lidi, kteří to dokáží. Třeba jako je Dita Targoszová. Člověk ani nemusí hledat vznešeně znějící slova, stačí vyznat upřímnou víru v Krista a v Jeho moc.

  Odpověď
  • Paní Nedbalová,
   lituji všechny, kteří mají vedoucí funkce a zodpovědnost za úspěšné zvládání pandemie, stejně jako ty nejníže postavené zdravotníky, kteří vykonávají tu nejtěžší a nejrizikovější práci. Ale stejně tak realisticky vnímám, že samotná vakcína tento svět nevyléčí a už vůbec – covid nevymýtí. Vnímám bezbrannost, jak jsou vysoce postavení zdravotníci zahnáni vyhrocující se situací téměř „do kouta“ a sahají k opatřením, které do jisté míry upírají důstojnost a právo na sebeurčení každého jednotlivce. Snad i to je Božím záměrem uvědomit si, jak jsme jeden s druhým provázáni, obrazně vyjádřeno – jeden by měl zpomalit a ten druhý zase zrychlit. Je zde však jeden nepopiratelný fakt, který si tento svět není schopen připustit: „hliněný výrobek nemůže obvinit hrnčíře, že on něco udělal špatně“. Lidem chybí poznání a pokora, že mu zde nic nepatří.

   Odpověď
   • Ano, pane Krejčí, je to někdy tady opravdu marnost nad marnost! Asi začínám chápat více do hloubky tento úvodní povzdech z Kazatele. K očkování, jak jsem se již přiznala, naočkovala jsem se hlavně z praktických důvodů, abych se nemusela pořád testovat. Po obou očkováních jsem se poněkud úzkostlivě pozorovala, zda náhodou nemám žilní trombózu. Měla jsem z toho celého opravdu divný pocit. Který je teď navíc umocněn tím, že asi nejenže vakcína nechrání na tolik procent, kolik původně slibovali, ale asi možná stejně budu muset na testy. Ve výsledku jsem si tedy moc nepomohla. Proto v žádném případě se nehodlám účastnit honu na neočkované. Ani mě nenapadne. Jinou věcí je, jak toto vše kolem očkování máme my křesťané řešit a prožívat především z Kristova pohledu. Co by na toto všechno Kristus řekl? Možná by nám jenom poradil, ať se hlavně postaráme o potřebné (lidi). A nestaráme se o nepotřebné (věci). Ale je to jen moje domněnka, samozřejmě za Ježíše mluvit nemůžu. Ježíše se musí zeptat ve svém srdci každý sám.

    Odpověď
  • Já jenom nevím, paní Nedbalová, zda věta „svět je stále stejný“ znamená totéž jako „hříchy světa jsou stále stejné“. To by pak znamenalo, že svět je vlastně totožný se svými hříchy.
   Ale je fakt, že stejné slovo nemusí vždy znamenat totéž. Podobně jako totéž (stejná podstata) se dá vyjádřit různými slovy.

   Odpověď
   • Paní Hájková, to už je na mě docela složitý slovní konstrukt a trochu se v tom začínám ztrácet. Moje původní myšlenka byla, že lidi dělají pořád dokola ty samé chyby (hříchy). Tak jak je to v Písmu a třeba i v Labyrintu světa a ráji srdce. Abych byla pozitivní, opakují se i ty samé dobré věci – milosrdenství, schopnost pokání, láska. I my se můžeme poznat v některé postavě z Písma. Pravdou je, že náš osobní život je neopakovatelný a jedinečný. Naše cesta za Pánem je také jedinečná, i když po ní kráčíme s mnoha dalšími. Třeba pýcha – ano, můžu být pyšná. V historii bylo mnoho pyšných lidí. Opakuji tedy pořád tu samou chybu. Ale samozřejmě ji opakuji jedinečným způsobem, v jedinečném časovém okamžiku. Abych ji stále neopakovala, mohla bych se třeba i vedena Duchem svatým poučit z Písma. A naopak, mohu se inspirovat přímo k dobrým věcem – k soucitu, k milosrdenství, k lásce. A máte samozřejmě pravdu v tom, že svět nemůže být stále stejný v doslovném významu slova. To bychom zamrzli v čase. Ten můj povzdech nad tím, že svět je stále stejně nepoučitelný je něco podobného jako v Kazateli verše o marnosti. Takže určitě to není vědecky podložený fakt, ale spíše básnický obrat 🙂

    Odpověď
 7. Jestliže bude stále stupňován tlak na povinné očkování a s tím související diskriminace, začnu zcela vážně spojovat souvislost s příslušnou předpovězenou informací, uvedenou v knize Zjevení. Všechny ostatní nemoci ač jsou sebedestruktivnější jsou zcela legální a společnost v ničem, dokonce ani finančně nijak „nezatěžují“, jenom covid, který vlastně svými účinky v podstatě zdůrazňuje to, že svět je skutečně nemocný – je to největší zlo, které je nutné vymýtit. Lžeme …

  Odpověď
 8. Tak vidíte, pane Krejčí, pořád se mluví o lidských právech, a najednou se ukazuje, že jedna lidská práva stojí proti jiným lidským právům a navzájem si překážejí.
  Protože v tomto světě to tak funguje. Skutečná svoboda může být jen v Kristu.

  Odpověď
  • Paní Hájková, máte naprostou pravdu, že skutečná svoboda může být pouze v Kristu. V tomto padlém světě, opakuji padlém, není reálné, abychom byli velkosérioví roboti, se shodným softwarem a hardwarem. Byli bychom pak vůbec stvořeni k Božímu obrazu? To však platí naprosto stejně pro obě strany, pro každého jednotlivce. Nemůže být žádného vítěze. Je zde jasný problém, který se dlouhodobě kumuloval z mnoha menších či větších problémů, s lehkomyslnou naivitou a také nezodpovědností, zametaných různými způsoby pod koberec. Svět nespasí stoprocentní proočkovanost, protože ani samotná vakcína zdaleka není stoprocentní. Nespasí jej ani sebedůkladnější a nejpřísnější diskriminace, protože ani v tom nemůžeme být dokonalí. Jedno je však pravda – kde je Bůh a kde se nachází tento svět?

   Odpověď
   • Pane Krejčí, myslím, že Bůh je tam, kde Ho lidé přijímají. Stačí dva nebo tři, aby se sešli v Jeho jménu. Tam On přijde. Možná bude konat trochu jinak, než si plánujeme, ale určitě konat bude. Při jarní vlně Covid jsem se bavila s jedním bratrem z blízkého sboru. Pracuje u záchranné služby. Ptala jsem se ho, zda není unavený, jenom už jen tím neustálým oblékáním ochranných obleků. Ale on řekl, že je to všechno v pohodě. Z tohoto bratra pořád září víra. Je plný naděje, ať se děje, co se děje. Nikdy jsem ho neslyšela nadávat. Na vládu, na pacienty, na kolegy. Mile se usměje a spíše se zeptá, jak se máme my. Nenechme si zastřít zrak a nepropadejme beznaději. Vždyť pro nás se Beránek obětoval na kříži.

    Odpověď
 9. Dnes jsme si po bohoslužbách jen tak chvíli povídali před kostelem. Protože máme ve sboru učitelky, řeč se zavedla na karantény ve třídách a vůbec šíření Covidu ve třídách. Závěr byl zajímavý a řekla bych velmi logický. Děti, které byly přidruženy ve skupince u nakaženého dítěte, se nakazily. Děti v té samé třídě, které netvořily s dotyčným skupinku, se nenakazily. V této souvislosti mě napadlo, kde vlastně zmizelo pravidlo 3R? Zdá se mi, že lidé běžně už téměř vůbec nic z tohoto pravidla nedodržují. Roušky vůbec nebo pod nosem. Rozestupy – také ne. Mytí rukou samozřejmě neposoudím, ale asi také nic moc. Možná ČR byla i proto tak zkraje úspěšná, že lidé se nadšeně vrhli do šití roušek, snažili se držet rozestupy, myli si více ruce. Ano, skutečně chápu, že někdo má obavy z očkování. Také chápu, že někdo může mít problém s respirátorem, i když to se dá již lépe vyřešit. Ale s mytím rukou a rozestupy? Není to již také celé o naší ohleduplnosti? Přijde mi, že hodně lidí se chová jako malé děti. Vydupávají si svoji pravdu a „hrdina“ je ten, kdo se vzbouří. Tedy nemyje si ruce, nenosí roušku a nedodržuje rozestupy. A z druhé strany barikády se proti nim vyrojí zachránci s očkováním, které se marně snaží dohonit rychle mutující vir. Tyto dvě skupinky pak mezi sebou válčí hlava nehlava a jediný vítěz je zatím virus 🙁

  Odpověď
  • Ne paní Nedbalová, vítězem není virus nebo to, v čem spatřujeme vítěze a s čím prohráváme. Tím vítězem je naše minulost naše slabosti, naše hříchy a náš strach. Podstata tohoto padlého světa. Chytří tohoto světa jsou v Božích očích hlupáky. Chytří mohou být chytří, to ano, ale to ještě neznamená, že chytrost rovná se moudrost. Můžeme se proti tomu vzpírat, vztekat se, ale je to marné, Bůh to tak zařídil. Ti nejmenší mohou být moudřejší než ti nejchytřejší. A pokud tomu někdo nevěří, ať si dá pozor, jeho protivníkem je – Bůh.

   Odpověď
  • Naši dva kluci byli ve škole ve styku s nakaženým spolužákem ve stejné lavici víc hodin. Nikdo z nás ten covid dosud neměl. Já osobně jsem věřím, že Bible platí doslova a že záleží, jestli tomu křesťan věří nebo ne. Žalm 91 je míněn doslova. Proč by nebyl? Občas jej čtu nahlas a vyznávám nad naší rodinou. Nejen kvůli nákaze covidem, ale i kvůli rakovině, což je podle mě silnější hrozba, pokud bychom byli jen sami za sebe hříčkou biologických zákonitostí. Myslím si, že křesťan by neměl poslouchat příliš názory, které vycházejí z nevěřícího prostředí, a nechat se znovu zotročit. Co má společného světlo s tmou?

   Odpověď
   • Pro PRK,
    je vzácností v současné době takové praktické uplatnění víry a spoléhání na Boží zaslíbení. Kdosi v jiné diskusi přirovnal nenechat se očkovat k pokoušení samotného Boha. Snad, snad se to může někomu jevit takto, že vakcinace je pomoc seslaná přímo Bohem a pokud jí odmítneme „zahráváme“ si s Boží milostí, s Boží pomocí. Pokud onen autor tohoto pohledu takto uvažuje, snad by bylo také správné zamyslet se, zda svět nepokouší Boha ne odmítnutím spásné vakcíny, ale zásadní nevěrou v Něho. Čteme, posloucháme, „školíme se“, ale kde je skutečná víra?

    Odpověď
 10. Vítr vane, kam chce, a slyšíš jeho zvuk, ale nevíš, odkud přichází a kam jde. Tak je to s každým, kdo se narodil z Ducha.

  Kam vítr, tam plášť a pan Vácha.

  Odpověď
 11. Milý bratři a sestry v Kristu, já v poslední době hodně přemýšlím. O Ježíši, o Jeho slovech, o mých činech, za kým vlastně jdu. Zatím jsem dospěla k několika závěrům. Bůh je spravedlivý, to je jistě pravda. Je ale také milosrdný. Tak moc je milosrdný, že nám dal svého jediného Syna, abychom nezahynuli. Otázkou je, jak moc my křesťané máme soudit. Jsme schopni lidskými silami posoudit třeba politika? Pro mě Ježíš znamená, že se nemám modlit jen za sebe, ale za celý svět. Za všechny hříšníky, koneckonců i já jsem byla hříšník, i můj dlužní úpis byl přibit na kříž. Ano, ve SZ je hodně vhodných ukázek, jak vykoupení a spravedliví spočinou v Hospodinově náručí a pod Jeho ochranou. Ale paradoxně se ukázalo, že nikdo není dost dobrý, aby byl sám od sebe spravedlivý. NIKDO. Proto Bůh obětuje svého jediného Syna. I pro nás. Hříšné. V sekci komentáře se nyní přidaný článek Budeješ alebo búráš? 19. 11. 2019 jsem pod tímto článkem reagovala a přidala jsem citaci z Římanům 12.
  Co my jako křesťané šíříme za evangelium? Že my jsme spravedliví, tak nás Bůh ochrání? Jsme tak svatí, že my si zasloužíme odměnu a ti, co umřeli, byli hříšní? Nebo nedostatečně věřili? Lehce to zavání evangeliem prosperity. Jan Hus, Milada Horáková, byli špatní věřící, že je Bůh neochránil? Křesťan, který umřel na Covid, na rakovinu, tedy byl špatný a málo důvěřoval Hospodinu? Já sama za sebe prohlašuji, že nevím. Neumím posoudit něčí víru. Ale společně s apoštolem Pavlem říkám (Římanům 8: 37-39):
  V tom všem ale skvěle vítězíme skrze Toho, který nás miluje! Jsem si jist, že smrt ani život, andělé ani démoni, věci přítomné ani budoucí, žádná moc, výšina ani hlubina ani nic jiného v celém stvoření nás nemůže oddělit od Boží lásky v Kristu Ježíši, našem Pánu!
  Vím, že Ježíš vidí každému z nás do srdce. A věřím, že každého z nás miluje bezmeznou láskou. Tak to říkám všem lidem. Miluje nás, proto nechce, abychom si navzájem ubližovali. Abychom se navzájem soudili. Je-li na světě hřích, pak ten hřích spočívá v tvrdém, nemilosrdném a pyšném srdci.
  Ano, jsem si jista, že ten, kdo skutečně chce následovat Ježíše, dojde za ním. Ježíš bere všechny, Samařanku od studny, celníka, hříšníka. Zve k sobě ztrápené a ponížené. Jen o farizeje moc nestojí. Ti byli tak pyšní na to, jak jsou sami dokonalí, že se asi spasí sami. Kdo jsi bez viny, tak hoď první kamenem na tento hříšný svět.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář