Marocká vláda zařadí do školních osnov historii Židů v Maroku

Rabat – Žáci základních škol v Maroku se budou učit o židovské kultuře a historii ve své zemi, tamní ministerstvo školství zařadilo toto téma do osnov na příští školní rok. Informovala o tom tento týden agentura AFP. Podle ní jde o jedinečný krok nejen v této zemi, jejíž oficiální náboženství je islám, ale v arabském světě vůbec.

„Toto zavedení do osnov je první v arabském světě,“ řekl k oznámení marockého ministerstva školství Serge Berdugo z rady židovských obcí v Maroku. Ministerstvo do plánu na příští školní rok zařadilo pro žáky druhého stupně, což je od 11 let věku, výuku o židovské stopě v marocké historii.

Židé na území dnešního Maroka žili po staletí, jejich počet se výrazně zvýšil, když je dekretem z roku 1492 vyhnalo Španělsko. Koncem 40. let minulého století žilo v Maroku na 250.000 Židů, což bylo tehdy asi deset procent tamního obyvatelstva. Velká část jich odešla do Izraele po jeho založení v roce 1948. Nyní žije v Maroku asi 3000 Židů.

Změnu v osnovách marockých základních škol uvítaly podle deníku The Times of Israel i dvě židovské organizace se sídlem ve Spojených státech – Americká sefardská federace (ASF) a konference předsedů amerických židovských organizací (COP). Podle nich to může pomoci boji proti extremismu.

Maroko se letos dohodlo na normalizaci vztahů s Izraelem, dohodu oznámily tento týden Spojené státy, které ji podle americké vlády zprostředkovaly. Maroko je čtvrtým muslimským státem, který letos na normalizaci vztahů s Izraelem přistoupil. Před ním to udělaly Spojené arabské emiráty (SAE), Bahrajn a Súdán.

Dohody o navázání diplomatických styků Izraele s těmito muslimskými zeměmi ostře kritizují Palestinci, podle kterých jde o porušení dosavadní praxe. Podle ní měly arabské země vztahy s Izraelem normalizovat až po vyřešení izraelsko-palestinského sporu o palestinský stát.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář