Média oslavují kaplana, který zachraňoval artefakty z Notre-Dame

Paříž – Média po celém světě dnes oslavují jako hrdinu kaplana pařížských hasičů, který se v pondělí účastnil zásahu při požáru katedrály Notre-Dame. Jean-Marc Fournier se vydal do hořícího chrámu, aby z pokladnice zachránil relikvie včetně trnové koruny, kterou měl podle věřících na hlavě při ukřižování Ježíš Kristus.

Kaplan Fournier údajně trval na tom, že se spolu s ostatními hasiči vydá do hořící katedrály, aby pomohl vynést cennosti z chrámové pokladnice. Podle médií se podílel mimo jiné na záchraně trnové koruny, kterou zakoupil ve 13. století francouzský král Ludvík IX.

„Otec Fournier je naprostý hrdina,“ citovala britská stanice Sky News jednoho z hasičů. „Vůbec na sobě nedal znát strach a vydal se přímo do katedrály pro relikvie,“ dodal.

Jak připomněla agentura AP, nedostal se kaplan Fournier v souvislosti s požárem Chrámu Matky Boží do hledáčku médií poprvé. Už v listopadu 2015 utěšoval zraněné a modlil se nad mrtvými při útoku teroristů na pařížský hudební klub Bataclan.

Padesátník Fournier svou kariéru začínal v Německu, později pobýval ve francouzském departementu Sarthe. V minulosti působil i jako duchovní v Afghánistánu, kde přežil útok povstalců, při němž zahynulo deset vojáků.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot KTO television

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář