Pastor a spisovatel John Piper se nedávno vyjádřil k často diskutovanému tématu v církvi: je desátek závazným novozákonním požadavkem, nebo se tento princip ve světle Kristova ukřižování a vzkříšení změnil?
Vlivný evangelikál se o své názory podělil v nedávné epizodě svého podcastu „Ask Pastor John“ (Ptejte se pastora Johna) v odpovědi na otázku jednoho z posluchačů.
Otázka se týkala pravidla jednoho sboru, který vyžaduje, aby její vedoucí odváděli desátek ve výši 10 % svého příjmu jako podmínku zaměstnání, což dotyčný považoval za znepokojující.
SOUVISEJÍCÍ – John Piper / Jak mám přestat odvíjet svou radost od okolností?
Posluchač vyjádřil obavu, že by takové pravidlo mohlo podkopat ducha štědrosti. S odvoláním na 2. list Korintským 9,7, který zdůrazňuje radostné dávání, posluchač tvrdil, že pravé uctívání vychází z vděčnosti a upřímnosti, nikoli z povinnosti.
Piper podle The Christian Post řekl, že „krátká odpověď“ na takovou otázku zní, že křesťanská štědrost podle Nové smlouvy je zakořeněna spíše ve svobodě a radosti než v dodržování starozákonního pravidla: „Nemyslím si, že desátky jsou novozákonním požadavkem, stejně jako je novozákonním požadavkem ‚miluj svého bližního jako sebe samého‘ (Mk 12,31),“ řekl.
„Myslím, že Nový zákon postavil křesťanskou štědrost na nový základ svobody motivované radostí z toho, že Kristus je v životě lidí zvětšován. Myslím, že desátky byly nedílnou součástí starozákonního obětního kněžského systému, který Bůh určil pro podporu kněžstva – systému, který již v křesťanské církvi neexistuje.“
Pastor nastínil čtyři hlavní důvody, proč by desátky neměly být v novozákonní době považovány za závaznou praxi. Za prvé, desátky byly zavedeny na podporu levitského kněžstva v rámci starozákonního obětního systému, který již v křesťanské církvi neexistuje, řekl.
„Protože tento systém levitské služby již zanikl, myslím, že zanikla i jeho zamýšlená podpora,“ pokračoval.
Na základě Římanům 7,4-6 a Kolosanům 2,16-23 Piper vysvětlil, že věřící již nejsou podřízeni starozákonním nařízením, ale jsou povoláni žít láskou motivovanou Duchem.
Zdůraznil také pasáže, jako je 2. Korintským 9,6-7, které podporují dávání jako akt osobního rozhodnutí a radosti. „Bůh miluje radostného dárce,“ citoval a zdůraznil absenci povinného odvádění desátků v učení apoštolů.
Nakonec Piper poznamenal, že ačkoli Ježíš v Matoušově evangeliu 23,23 uznává povinnost dávat desátky, tyto pokyny byly vydány před jeho smrtí a vzkříšením, které znamenaly konec působnosti Starého zákona.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 22. listopad 2024 Foto: CC Search
2 Komentáře
Realtoltek
Brzo budeme mit platy jak v nemecku…tak nejake desatky nebudou problem 🥳. A mozna budeme mit s nemeckem i krasne radiaktivitou osvicene vanoce. Nasi soucasni politici jsou skveli a mozna to ut dotahnou do konce do stedreho dne. At zijou soudruzi 🥳
Petr Kartouz
Já myslím, že vzhledem k ohlášenému ekonomickému propadu Německa se tentokrát náš pan premiér ukázal jako osvícený prorok. Jediný, kdo bude za vodou, je římskokatolická církev. Ta bude dále čerpat na své památky a instituce dle mezinárodní smlouvy, kterou vláda schválila a nyní ji má ratifikovat parlament: https://mzv.gov.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/mezinarodni_smlouvy/aktualne/smlouva_mezi_ceskou_republikou_a_svatym.html „Restytuce nerestytuce, fynance pro katolyky musi byt!