Město Betlém kvůli válce v Pásmu Gazy zrušilo vánoční slavnosti

Betlém – Palestinské město Betlém, které leží na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu a kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, letos nepostavilo vánoční strom na náměstí, neotevřelo vánoční trhy ani neozdobilo ulice světelnými vánočními dekoracemi. To vše bylo zrušeno kvůli solidaritě s Palestinci v Pásmu Gazy, kteří už dva měsíce čelí izraelskému bombardování a blokádě, jež je odvetou za útok hnutí Hamás na Izrael z počátku října. Informovala o tom dnes agentura EFE.

„Nemůžeme slavit, když naši bratři a sestry ve Svaté zemi trpí hladem a umírají kvůli válce,“ řekl agentuře EFE katolický farář Ramí Asakríja, který do Betléma přijel před více než 20 lety z Jordánska a který působí v kostele svaté Kateřiny poblíž baziliky Narození Páně. Právě kvůli ní do tohoto města během vánočních svátků každoročně jezdí tisíce lidí z celého světa.

SOUVISEJÍCÍ„Nastala velmi těžká doba.“ Kněz katolického kostela v Gaze hovoří o složité situaci křesťanů

Město Betlém žije z cestovního ruchu a ještě se nevzpamatovalo z omezení z dob pandemie covidu-19. Podle EFE je na příjmech z turistiky přímo či nepřímo závislých na 90 procent z jeho 30.000 obyvatel. Loni během Vánoc přijelo do Betléma na 120.000 poutníků, rekord je podle EFE z roku 2019, kdy to bylo 150.000. Za celý rok toto město navštíví na dva miliony turistů či poutníků.

Také tradiční průvod 24. prosince, obvykle provázený zvuky píšťal, bubnů a dud, se letos změní jen v tichou vzpomínku a modlitbu za mrtvé. Farář Asakríja doufá, že Izrael otevře alespoň 24. a 25. prosince kontrolní stanoviště a pustí do města křesťany z Jeruzaléma, Jaffy či Ramalláhu. Po vypuknutí války 7. října Izrael kvůli bezpečnosti omezil přístup do některých měst na Západním břehu Jordánu, včetně Betléma.

Betlémská radnice se připojila k listopadové výzvě představitelů různých církví v Izraeli a Palestině, aby se o letošních Vánocích kvůli válce v Pásmu Gazy konaly jen nejnutnější církevní obřady bez velkých oslav.

„Máme smutek. Nemůžeme slavit, když palestinský lid každý den zažívá masakry. A to nejen v Gaze, ale také na Západním břehu Jordánu,“ připomněla palestinská exministryně cestovního ruchu Chulúd Dajbasová každodenní razie izraelské armády. „V Betlémě se už dlouho každý den dozvídáme o mladých lidech zraněných či zadržených Izraelem,“ dodala k zásahům, které jsou intenzivnější od loňského jara a které ještě zesílily po útoku Hamásu ze 7. října. Armáda akce zdůvodňuje zatýkáním palestinských radikálů, při raziích ale umírají i nevinní lidé, včetně dětí.

Podle agentury EFE zemřelo letos na Západním břehu při střetech s izraelskou armádou přes 480 Palestinců, což je nejvíce za 20 let. Z toho 275 zemřelo od 7. října, od kdy také izraelská armáda na tomto území zatkla přes 2000 Palestinců.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – Betlém

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář