Metodisté hlasují o restrukturalizaci celosvětové církve na čtyři regiony 

Nejvyšší zákonodárný orgán Sjednocené metodistické církve (UMC) přijal ve čtvrtek (25. dubna) řadu opatření, která mají restrukturalizovat celosvětovou denominaci tak, aby každý region měl větší možnost přizpůsobit církevní život svým zvyklostem a tradicím.

Hlavním opatřením, o kterém se hlasovalo na zasedání Generální konference UMC v Severní Karolíně, byla změna církevní ústavy, která rozděluje denominaci na čtyři rovnocenné regiony – Afriku, Evropu, Filipíny a Spojené státy.

SOUVISEJÍCÍ UMC opustilo kvůli teologickým rozdílům už více než 5000 metodistických sborů 

Religion News Service informuje, že podle tohoto plánu by si každý region mohl přizpůsobit část pravidel denominace, Knihu kázně, místním potřebám. Zatímco církevní regiony v Africe, na Filipínách a v Evropě již mají určitou volnost v přizpůsobování církevního života, ve Spojených státech tomu tak není.

Hlasování o změně ústavy proběhlo v poměru 586-164, což znamená, že byla překročena dvoutřetinová většina potřebná pro změnu ústavy. Nyní musí být předložena jednotlivým menším církevním regionům, tzv. výročním konferencím, k ratifikaci do konce roku 2025.

Pokud bude restrukturalizace ratifikována dvěma třetinami delegátů výročních konferencí, umožní čtyřem regionům stanovit vlastní kvalifikaci pro svěcení duchovních a laických vedoucích; vydávat vlastní zpěvník a obřady, včetně obřadů pro uzavírání manželství; a zřídit vlastní církevní soudy. Nová kniha disciplíny by měla jednu část, kterou by bylo možné revidovat a přizpůsobit každé ze čtyř regionálních konferencí.

Religion News Service dále uvádí, že dvoutýdenní celosvětové setkání je prvním zasedáním Generální konference po pěti letech, a to především kvůli odkladům spojeným s pandemií Covid-19. Následuje po bolestném schizmatu kvůli odlišným pohledům na téma homosexuality, které oddělilo od denominace přibližně 7 600 kongregací se sídlem v USA, což představuje ztrátu 25 % všech amerických sborů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. dubna 2024 Foto: UM News – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář