Metodistický biskup João Somane Machado zemřel ve věku 77 let

Ve věku 77 let zemřel emeritní biskup Sjednocené metodistické církve (UMC) João Somane Machado, který dohlížel na sbory v Mosambiku a ordinoval první pastorky v zemi.

Rada biskupů UMC minulý pátek oznámila, že Machado zemřel 25. října v Maputské centrální nemocnici v Maputu, hlavním městě této východoafrické země.

SOUVISEJÍCÍVzpomínka na Abounu Samaana, tvůrce káhirské jeskynní církve

Machada přežila jeho manželka Dona Nocia Madonela Cumbane Machado, kterou si vzal v roce 1975, čtyři děti a osm vnoučat.

Portál The Christian Post informuje, že biskup Joaquina Filipe Nhanala, který slouží jako sídelní biskup pro oblast Mosambiku, Machada ocenil za jeho úsilí o růst církve.

„Během jeho působení se církev rozšířila do nových oblastí v Mosambiku. Byl velkým zastáncem ženské služby v církvi, sloužil v zemi i za hranicemi. Byl skutečně příkladem toho, že svět se stal jeho farností,“ uvedl Nhanala.

Ředitel mosambického teologického semináře Cambine Filipe Hoguane sdělil UM News, že Machada považuje za otcovskou osobnost a mírotvorce, neboť byl součástí skupiny církevních představitelů, která v roce 1992 pomohla zprostředkovat ukončení občanské války.

„Machado byl otcem, který si nedokázal vybrat mezi privilegovanými a neprivilegovanými dětmi. Byl to otec, který mě neviděl jako pastora, ale jako své dítě,“ řekl Hog.

Machado byl zvolen biskupem v roce 1988 a až do svého odchodu do důchodu v roce 2008 stál v čele mozambické oblasti. Pomáhal podporovat vzdělávání mladých lidí a ordinoval první pastorky v zemi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. listopadu 2023 Foto: UM News – biskup Machado

https://www.christianpost.com/news/joo-somane-machado-african-united-methodist-bishop-dies-at-77.html

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář