#MeToo: Beth Moore a Kay Warren promluvily o zkušenostech se sexuálním zneužíváním

 

Křesťanky na vedoucích pozicí se připojily k tisícům dalších lidí, kteří na internetu pod hashtagem #MeToo popisují své zkušeností se sexuálním obtěžováním.

Vlnu odstartovala herečka Alyssa Milano prostřednictvím Twitteru. „Pokud by si všechny ženy, které zažily sexuální obtěžování nebo napadení, napsaly do statusu ‚já taky‘ (me too), mohli bychom dát lidem představu o tom, jak obrovskému problému čelíme,“ napsala.

Iniciativa vznikla v reakci na skandál hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, který byl obviněn z obtěžování a znásilnění několika žen. Celebrity i obyčejní lidé inspirováni hereččinou výzvou následně začali sdílet své vlastní zkušenosti pod hashtagem #MeToo, aby dali najevo, jak běžné sexuální obtěžování je.

Připojily se i známé křesťanky. „V pětadvaceti letech mi mentor řekl, že lidé nechtějí slyšet o sexuálním zneužívání a že by to mohlo potopit mou službu. Nepotopilo. #MeToo,“ napsala na Twitter evangelistka a autorka křesťanských knih Beth Moore.

Svou zkušenost sdílela i Kay Warren, spoluzakladatelka Saddleback Church v Kalifornii a manželka pastora Ricka Warrena. „Když jsem byla malá holčička, zneužil mě pedofil. Trvalo desítky let, než jsem se s tím vypořádala #MeToo,“ svěřila se.

Mnoho příspěvků zmiňuje také obtěžování v církevním prostředí. „Pastor z tátovy církve i sám můj otec, oba mě zneužili. Jeden když mi bylo asi šest let, druhý kolem šestnácti. Asi se s tím nikdy nevypořádám,“ napsala jedna z žen. „Pracovník s mládeží během přespávačky v církvi chtěl spát vedle mě a sdílet se mnou polštář. Bylo mi třináct,“ vzpomíná další. Zneužívání se ale netýká jen žen. „#MeToo. Od dvanácti do šestnácti let jsem byl znásilňován a sexuálně napadán školním pastorem a starším spolužákem,“ připojil svou zkušenost jeden z mužů.

Reklama

 

Beth Moore v sérii tweetů rozšířila hashtag #MeToo na #WeToo (#MyTaké). V příspěvcích zdůrazňuje, že oběti sexuálního obtěžování mohou sloužit jako cenná pomoc druhým.

„#MyTaké máme hlas. Po celou dobu jsme byly nuceny být potichu, teď je náš čas promluvit a nazvat to, co je špatné, špatným.“

„#MyTaké teď máme pevnou půdu pod nohama a počítá se s námi. Pomáháme ostatním dívkám také vstát. My také jim teď můžeme říct: Rozumím ti. A věřím ti.“

#MyTaké máme důstojnost. My také máme odvahu. My také můžeme uzdravovat. My také máme komunitu. My také se můžeme přestat stydět. My také můžeme vidět změnu.“

„#MyTaké jsme milovány Bohem / obhajovány Kristem / převracíme temnotu / přinášíme světlo / jsme oddané lásce.

 

Zdroj: The Christian Post  Foto: Beth Moore/ Passion 2013

Kategorie: Lifestyle

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář