Mezi největší pronásledovatele křesťanů se zařadila Indie  

Smutnou skutečností je, že k hlavním utiskovatelům křesťanů nyní patří i druhá nejlidnatější země na světě. Indie se v minulém roce podle zprávy World Watch List (WWL) vydávané mezinárodní organizací Open Doors, dostala mezi desítku zemí, v nichž jsou křesťané nejvíce pronásledováni. A to přesto, že Indie je považována za demokratickou zemi a v ústavě má zakotvenu svobodu náboženského vyznání.

Násilnosti na křesťanech, nejčastěji ze strany hinduistických radikálů, mají nejrůznější podoby, od pálení Biblí a ostatní křesťanské literatury, přes poškozování a ničení církevních budov a dalšího majetku, věznění, bití, až po vraždy. K potrestání násilníků dochází jen výjimečně.

V minulém roce např. zavraždili hinduističtí radikálové křesťana, který na poli stahoval kůži z mrtvé krávy. K násilnému útoku došlo ve státě Džhárkhand. Další tři muži byli zraněni a převezeni do nemocnice. V Indii je kráva považována z posvátné zvíře, a nesmí se zabíjet, nicméně zmlácení uvedli, že zvíře samo uhynulo a tuto verzi přijala i policie. Letos v lednu pak napadli hinduističtí fanatici křesťany v osadě Malasamudra ve spolkovém státě Karnátaka, když před bohoslužbou zmlátili děti křesťanů, které násilím oddělili od dospělých.

Křesťané bývají kvůli své víře i vězněni. I přes ústavně zaručenou náboženskou svobodu totiž přijalo sedm z 29 indických států právní normy zakazující nedobrovolné přestupy k jiné víře. A právě tyto zákony bývají velmi často zneužívány proti křesťanům, kteří jsou na jejich základě trestáni. Třeba ve státu Himáčalpradéš platí od loňska zákon proti konverzím, podle kterého se nabádání ke změně víry trestá až pěti lety vězení.

Situace v Indii naštěstí zatím není tak kritická jako v afrických zemích, kde rukama muslimských extrémistů umírají tisíce křesťanů ročně, ale to neznamená, že bychom ji měli přehlížet.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Tomáš Zdechovský

europoslanec a místopředseda KDU-ČSL

 

Tags: ,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář