Ministerstvo zahraničních věcí se připojí k Červené středě

Ve středu 27. listopadu 2019 se v ČR už podruhé uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday). Smyslem této akce je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Vizuálním znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V letošním roce se do této iniciativy zapojí i Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV).

„Jsme rádi, že se za lidi pronásledované pro víru společně s námi postaví i Ministerstvo zahraničních věcí. Považujeme za důležité, že téma ochrany náboženské svobody překračuje okruh církví a náboženských společností a stává se tématem i pro společnost. Svoboda víry a vyznání je významnou součástí demokracie, a je dobré si to připomenout obzvláště nyní před nadcházejícím svátkem 17. listopadu,“ řekl generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl.

V ČR tuto akci organizuje ČBK společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR. Akce se v tentýž den koná na dalších místech ve světě – především ve Velké Británii, kde vznikla, a dále na Slovensku, v Rakousku, Itálii, Francii, USA, Kanadě a na Filipínách.

Červeným světlem byly loni poprvé nasvíceny některé veřejné budovy, jako např. kostel sv. Havla, kostel sv. Mikuláše a Staronová synagoga v Praze, Mahenovo divadlo v Brně, kostel Všech svatých v Litoměřicích a další kostely v českých a moravských diecézích.

Podle Aid to the Church in Need jsou dnes nejpronásledovanější náboženskou skupinou na světě křesťané a stále více věřících zažívá ty nejhorší formy útlaku. „Jsou země, kde jsou pronásledováni z náboženských důvodů, jsou šikanováni v zaměstnání, jsou falešně obžalováváni, vězněni, trpí nejen oni sami, ale i jejich rodiny. Ta míra perzekuce je velmi různá, někde jde opravdu o život jako například v některých islámských zemích jako je Pákistán nebo v zemích, kde vládne tvrdá ideologie jako je Severní Korea,“ řekl biskup Václav Malý.

RedWednesday je kampaň s heslem Make a stand for faith and freedom (Společně za víru a svobodu), která se uskutečnila poprvé v roce 2016 z iniciativy britské pobočky papežské nadace Aid to the Church in Need. Iniciativa chce propagovat víru i toleranci ve společnosti a podpořit solidaritu s obětmi pronásledování či být hlasem proti násilí a útlaku vykonávaného ve jménu náboženství.

 

Autor: cirkev.cz   Datum: 16. listopadu 2019  Foto: CC Search – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář