Mladý hongkongský aktivista čelí pětiletému trestu. Cituje biblické pasáže, kde čerpá inspiraci

Známý hongkongský aktivista Joshua Wong a další dva prodemokratičtí lídři Ivan Lam a Agnes Chow byli 25. listopadu vzati do vazby poté, co se přiznali k obvinění z podněcování ostatních k účasti na nezákonných shromážděních. Za tyto skutky jim hrozí pětileté vězení.  K soudnímu projednávání by mělo dojít 5. prosince.

K incidentu došlo v červnu loňského roku, kdy demonstranti obklíčili hongkongské policejní ředitelství v rámci pouličních protestů proti novému zákonu o vydávání občanů do pevninské Číny. Incident bude projednáván podle kritizovaného zákona o národní bezpečnosti, který může být uplatňován také retroaktivně.

Americká televize CBN News informuje, že Wong před svým zadržením vydal toto prohlášení: „V rámci pokračujících útoků na disidenty se přesouvají generace mladých lidí z protestů do vězení. Aby zajistili svobodu pro město, kde se narodili. Všichni jsme přinesli tuto tichou oběť, které nelitujeme.“

 

„Někteří z nich byli mučeni, nuceni odejít do exilu, nebo dokonce spáchali sebevraždu.“ Wong, který se hlásí ke křesťanství, dále uvedl, že se snaží od svého posledního propuštění na svobodu upozorňovat na politické vězně.  „Jsem přesvědčen, že ani vězeňské mříže, ani volební zákaz, ani žádné jiné svévolné pravomoci by nás nezastavily v našich aktivitách,“ pokračoval.

Wong, kterému je nyní 24 let, jako oddaný křesťan tweetoval také verše z Bible, kde čerpal sílu. A nejen to: chlubíme se i utrpením, vždyť víme, že z utrpení roste vytrvalost, z vytrvalosti osvědčenost a z osvědčenosti naděje. A naděje neklame, neboť Boží láska je vylita do našich srdcí skrze Ducha svatého, který nám byl dán. (Řim. 5,3-5)

Koncem září 2014 vedl Wong demonstranty, kteří obsadili nádvoří budovy ústředí vlády. Na další den bylo zatčeno více než 60 osob, mezi nimi i Wong. Jeho zatčení způsobilo, že desítky tisíc lidí se připojily k protestu.

Účast na deštníkovém hnutí v roce 2014 upevnilo jeho roli prodemokratického aktivisty. Ale sám Wong zpochybnil svůj status protestního vůdce. V eseji zveřejněném na svém Facebooku napsal: „Mnoho občanů mi řeklo, že „Hongkong se na tebe spoléhá.“

„Cítím se nepohodlně, a když jsem dokonce slyšel tuto chválu, bylo mi to nepříjemné,“ napsal tehdy. Wong byl nakonec uvězněn za svou účast v Deštníkovém hnutí. Po vězení a sérii odvolání byl propuštěn v červnu 2019 a opět se připojil k protestům proti kontroverznímu návrhu, který by dovolil podezřelým osobám vydání na pevninskou Čínu.

Wong říká, že jeho víra posílila jeho odhodlání bojovat za spravedlnost. Když byl chlapec, jeho otec jej vzal na návštěvu chudých lidí v Hongkongu, a vštípil mu vášeň obhajovat práva zranitelných, informuje Christian Today.

„Věřím v Krista. Věřím, že všichni jsou rovni a Ježíš je miluje,“ řekl novinářům během demonstrací v roce 2014. „Myslím si, že každý by měl mít stejná práva v našem politickém systému. Měli bychom se starat o slabé a chudé v naší společnosti.“

Po Christian Today Wong dodal, že svou aktivitu ve společnosti vidí jako příležitost žít podle svého biblického vzoru. „Bible nás učí, že musíme bojovat za spravedlnost, a křesťané nesou odpovědnost za to, aby byli solí a světlem,“ řekl.

„Máme větší a důležitější roli ve světě, než jen být obyčejným občanem ve společnosti, který chce vydělávat peníze,“ poznamenal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. listopadu 2020 Foto: Twitter – Joshua Wong


Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář