Mniši z francouzského kláštera prodali on-line dvě tuny sýra

Paříž – Mnichům z kláštera Citeaux u Dijonu se podařilo prodat za krátkou dobu přes internet dvě tuny sýra, který vyrábějí. Byli k tomu nuceni, aby uvolnili sklepy kláštera. Sýr, jehož odbyt vázne kvůli epidemii koronaviru, se tam hromadí.

„Musíme si udělat místo. Do obchodu chodí méně zákazníků a restaurace jsou zavřené. Prodej klesl o 50 procent,“ řekl v rozhovoru s agenturou AFP bratr Jean-Claude, který odpovídá za obchodní aktivity kláštera založeného v roce 1098.

Související – Francie: stále více muslimů se obrací ke křesťanství

Aby se zbavili přebytků, rozhodli se mniši prodat prostřednictvím internetu od úterý alespoň tunu sýra. Po skončení prodeje v pátek večer konstatovali, že se jim podařilo zbavit se dvojnásobného množství, přesněji 2006,9 kilogramu mléčného produktu.

V klášteře žije při modlitbách, tichu a manuální práci 19 trapistů. Zjistili, že ve sklepích mají 4000 kusů nebo také 2,8 tuny neprodaného aromatického sýra, který zraje až osm týdnů, má plísňový obal a měkký střed. Od roku 1925 patří k nejvyhledávanějším a loni získal cenu v mezinárodní soutěži v Lyonu.

„Za normálních časů žádné objednávky nepřijímáme, prodáváme v Hongkongu, Tokiu u Dubaji,“ říká Jean-Claude. Klášter se řadí k obchodně zdatným, ročně vyprodukuje 140.000 kusů sýra, který mu vynáší 1.2 milionu eur (31 milionů Kč).

Koronavirus ale odbyt komplikuje. „Snažili jsme se našim 75 krávám vysvětlit, že nemusejí produkovat tolik mléka, ale zdá se, že neporozuměly,“ žertoval Jean-Claude.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. března 2021 Foto: Wikimedie Commons – klášter Citeaux

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář