Mozaika zpráv z Běloruska

Včera jsme psali o řkc knězi Viačeslavu Barokovi. Soudili ho dva dny a ve čtvrtek mu vynesli rozsudek – 10 dnů vězení za šíření nacistické propagandy. To kvůli tomu, že na svůj YouTube kanál v srpnu umístil plakát „Stop Lukašismu“.

Uladzimier Cesler, autor plakátu, přišel kněze k soudu podpořit a vypověděl tam: „Já, Cesler Uladzimir Jakaulevič, člen Běloruského svazu umělců, Žid, autor díla „Stop Lukašismu“, prohlašuji, že obraz použitý na mém plakátu má otevřeně antifašistický obsah a zaměření. Interpretace tohoto díla jako propagandy nebo demonstrace nacistické a fašistické symboliky je nesmyslná a absurdní.“

Kněze rovnou od soudu odvezli do vězení. Ještě ve středu poskytl rozhovor rádiu Svaboda, vybrané části z rozhovoru najdete v příloze. Je tam i odkaz na ten rozhovor, pokud se někdo nebojíte běloruštiny, vřele doporučuji poslech, stojí za to.

Všechny vás pozdravuje Antoni Bokun, pastor sboru Jan Pradviesnik. Velmi děkuje za modlitby a podporu, máme vytrvat. Stejně tak Viktoryja Palčys děkuje za podporu. Upřesnila mi, že termín porodu má plánovaný už na 19. prosince! Včera za ní přijela její tchyně a bude jí pomáhat. Tak díky Bohu.

Ve čtvrtek byl Mezinárodní den invalidů, který vyhlásila OSN. Zároveň ve čtvrtek probíhají tradiční „pochody invalidů“. Ten včerejší se měl jmenovat „Lidé s tělesnou invaliditou proti lidem s invaliditou duše“. V pondělí se OMON nezdráhal zasáhnout proti důchodcům, tentokrát neušetřil ani invalidy – na Den invalidů, kdy ve světě tito lidé naopak vystupovali na veřejnosti. Začali je chytat ještě na místech, kdy se scházeli, aby se pak spojili do průvodu. Nacpali je do dodávky, i vozíčkáře odvezli na jiné místo města a pak je vypouštěli s podmínkou, že půjdou po jednom. Nesměli jít ani ve dvojici! Jedné ženě přivřeli ruku do dveří a museli volat sanitku.

Běloruští novináři identifikovali mezi běloruskými OMONovci několik bývalých důstojníků ukrajinských speciálních jednotek „Berkut“. Členové Berkutu stříleli ukrajinské demonstranty Majdanu a nyní bijí běloruské demonstranty v řadách OMON.

Ve čtvrtek paní Sviatlana C. vydala jasné prohlášení. Řekla, že chce ukončit všechny spekulace a že nahlas, veřejně a jasně říká, že je připravena postavit se do čela země na přechodné období do nových prezidentských voleb.

V silových složkách a v přímém okolí Lukašenka probíhá vnitřní boj! Internetový kanál NEXTA již opublikoval několik videí, natočených samotnými OMONovci během zásahů. Provozovatel kanálu uvedl, že podobných materiálů mají již velmi mnoho a přibývají pořád další. Po obdržení každé video prověřují, jestli se nejedná o montáž, a postupně je uveřejňují.

Nyní se objevila pravá bomba! Pamatujete, jak v srpnu běhal Lukašenko po Minsku se samopalem? Došel tehdy až k řadě OMONovců, kde jim upřímně poděkoval, řekl, že jsou hrdinové a „krasavci“ a oni mu zatleskali. Tehdy zveřejnili video ze strany Lukašenka, které natočili jeho lidé. A nyní se objevilo video stejné události, natočené z druhé strany těmi OMONovci. Jsou tam slyšet hlasy „Jde prezident!“ Cože? Kdo? „Východ“ (Vastok – tam mu říkají). Dohadují se, jestli to mají natáčet, zní rozkaz „Natáčej!“ Načež ho uvidí, jak se blíží, a znějí hlasy – co to má? Kalašnikov? A doslova se chechtají a znějí sprosté nadávky. „A dokonce Kolku (syna) ozbrojil!“ a zase sprosté slovo a smích. Až jeden druhého napomínají „tiše!“ Je tam slyšet ta Lukašenkova slova, jak je chválí, a zároveň tlumený smích a ironické poznámky. Ti vychvalovaní „krasavci“ se scénou „prezidenta“ se samopalem v ruce bavili neméně než národ!

Ihar Loban, bývalý důstojník ozbrojených sil, který nyní v exilu působí v organizaci BY_POL, která pomáhá členům ozbrojených sil, kteří dali výpověď, uvedl, že od svého spolehlivého zdroje v KGB ví, že v srpnu dalo výpověď 16 příslušníků OMON, v září více než 25 a v říjnu i v listopadu více než 30, dohromady už více než sto lidí. Na jejich místa přijímají nové, ale je vidět, že rozklad probíhá.

I. Loban také řekl, že se „černí“ zjevně začínají bát, protože vidí, že nemohou nikomu věřit, že se video zrovna s nimi může kdykoliv objevit na internetu a je jim jasné, že koho identifikují a chytí, neujde trestu. Spekuluje se, kdo taková videa vynáší. Něco jasně dělají přímo ti jednotliví příslušníci, něco zřejmě různí operátoři, kteří nahrávky shromažďují a předávají velitelství. Zřejmě si dělají kopie. 

Jak řekl jeden z reportérů televize Belsat – režim se všemi svými soudy, rozsudky, „černými“ v ulicích a Lukašenkovými sebevědomými projevy vypadá jako neotřesitelný a mocný. Ve skutečnosti je nahlodaný ze všech stran a drží pohromadě z posledních sil.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 5. prosince 2020 Foto: Olga – protesty v Bělorusku

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář