Mši na Schwarzenbergově pohřbu bude sloužit arcibiskup Graubner, koncelebrovat budou Halík, Malý a Heryán

Praha – Smuteční řeč na pohřbu bývalého ministra zahraničních věcí, poslance a senátora Karla Schwarzenberga povede příští sobotu prezident Petr Pavel. ČTK to dnes sdělili zástupci Schwarzenbergovy kanceláře. Rakev bude zahalena do schwarzenberské vlajky, před oltářem budou vystaveny řády Bílého lva a Zlatého rouna. Průvod se na cestě z katedrály svatého Víta zastaví u Schwarzenberské kaple, zazní 34 úderů zvonu Zikmund jako připomínka 34 let svobodné republiky. Vláda dnes schválila, že se Schwarzenbergův pohřeb uskuteční se státními poctami.

Schwarzenberg, příslušník jedné z nejstarších šlechtických rodin v Evropě, zemřel v neděli 12. listopadu ve Vídni ve věku 85 let. Pohřeb bude v katedrále svatého Víta v sobotu 9. prosince v poledne. O tom, že se uskuteční se státními poctami, vláda rozhodla jednomyslně takzvaně na podpisy, informoval její tiskový odbor.

SOUVISEJÍCÍ Schwarzenbergova rakev bude vystavena příští středu až pátek od 12:00 do 22:00


Vstup do katedrály bude podle organizátorů z kapacitních a bezpečnostních důvodů omezen pouze na pozvané hosty. „Pro veřejnost bude přístupná část druhého nádvoří, první nádvoří a na Hradčanském náměstí bude možné celý obřad sledovat na velkoplošné obrazovce,“ uvedli organizátoři.

Mši bude sloužit pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovat budou Tomáš Halík, Václav Malý, Ladislav Heryán a další biskupové. Na přání zesnulého politika zazní československá hymna.

Obětní dary ponesou dlouholetí nejbližší spolupracovníci Karla Schwarzenberga Marcela Dvořáková, Michael Pastorek a Filip Štědrý. Čtení přednese synovec Ferdinand. Přímluvy přečtou starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská, která je vnučkou šlechtice Jiřího Douglase Sternberga a Schwarzenbergovou příbuznou, a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který spolu se Schwarzenbergem založil nynější vládní TOP 09. Smuteční řeč povede prezident Pavel. Závěrem poděkuje syn Jan Schwarzenberg. Oficiálním fotografem obřadu bude politikův dlouhodobý spolupracovník Tomki Němec.

Průvod se podle organizátorů na cestě z katedrály zastaví u Schwarzenberské kaple a zazní 34 úderů zvonu Zikmund. „Následně zazní smuteční marš v podání Hudby Hradní stráže a Policie ČR, zkomponovaný pro maršálka Schwarzenberga,“ uvedla Schwarzenbergova kancelář. Maršálek Karel Filip Schwarzenberg byl jedním z největších českých vojevůdců, stál v čele vítězných vojsk v bitvě u Lipska proti Napoleonovi. Následně průvod opustí katedrálu.

Vůz s rakví se v doprovodu policejních motocyklů krátce zastaví před Schwarzenberským palácem na Hradčanském náměstí. Krokem projede okolo Černínského paláce, kde sídlí česká diplomacie, a v doprovodu policejního vozu odjede na Orlík. Tam budou podle parte Schwarzenbergovy ostatky uloženy do rodinné hrobky.

Schwarzenbergové mají ke katedrále svatého Víta blízký vztah, nachází se v ní například socha pražského arcibiskupa Bedřicha Schwarzenberga, uvedli organizátoři. Patronem rodu je Jan Nepomucký, jehož stříbrná tumba s prosklenou rakví leží na pravé straně katedrály. Ve Schwarzenberské kapli v katedrále jsou na oltáři erby Schwarzenbergů a Fürstenbergů, vitrážové okno s vyobrazením právě Jana Nepomuckého a schwarzenberským erbem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskup Jan Graubner

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář