Mší za veterány a oběti válek začal dnes druhý den Slavností svobody v Plzni

Plzeň – Mší za veterány a oběti válek začal dnes druhý den Slavností svobody, oslav osvobození západních Čech americkou armádou a konce druhé světové války. Na více než hodinové ceremonii v plné katedrále sv. Baroloměje, kterou sloužil v češtině i angličtině plzeňský biskup Tomáš Holub, byly desítky potomků amerických a belgických veteránů, kteří v květnu 1945 osvobodili Plzeň. Jejich zástupci přečetli v angličtině a francouzštině přímluvy z knihy Genesis. Mši zahájili s biskupem náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka a hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti). Slavnosti potrvají do pondělí 6. května.

„Veteráni už bohužel nemohou být osobně přítomni, chceme ale, aby se tady i jejich rodiny cítily jako doma. Proto během mše zazněly modlitby v češtině, angličtině i francouzštině,“ uvedl plzeňský biskup.

SOUVISEJÍCÍBiskup Holub: Plzeňská diecéze za 30 let dospěla, je skromná a misijně zaměřená

Podle Jany Komišové z marketingu města je mše za veterány a oběti válek už několik let pravidelnou součástí oslav osvobození. Druhým rokem se přidaly rodiny veteránů. „Je to vždy taková hezká chvíle zklidnění a velká část veteránských rodin chodí tradičně do kostela, jsou věřící, takže je to pro ně vítané. Posledních 30 let se nás vždycky ptaly a nějakých mší se zúčastňovaly. Ale teď se ve spolupráci s otcem biskupem poslední dva roky tato mše připravuje velmi pečlivě,“ uvedla. Náčelník generálního štábu přijíždí i kvůli vazbám na plzeňského biskupa, který byl v letech 1998 až 2006 hlavním kaplanem Armády ČR. Dnešní mši zahájil Tomáš Holub v uniformě a po pár minutách se převlékl do kněžského roucha.

Účastníci mše se modlili za pomoc světu, který je zasažený násilím, za mír, za odhodlání všech, kteří nasazují své síly v boji se zlem a za uzdravení srdce mužů i žen, kteří zaslepeni nenávistí a sobectvím neváhají použít násilí pro dosažení svých cílů. Úryvek z knihy Genesis v angličtině přednesla Kristina Pieperová, dcera amerického veterána Richarda Piepera, který zemřel loni v březnu v 99 letech. Už druhým rokem do Plzně žádný z veteránů nepřijel. Ve městě je zhruba 50 jejich potomků z USA a Belgie.

Mši zahájil a ukončil průvod s historickými vlajkami za doprovodu skotského dudáka.

Biskup, hejtman a náčelník armády poté vyběhli na trať Běhu pro paměť národa, který startoval vedle katedrály.

„Dnešek bude na slavnostech patřit hlavně bohatém kulturnímu programu na všech třech pódiích v centru města. Na náměstí třeba vystoupí odpoledne Kateřina Marie Tichá, večer kapela O5 a Radeček. Skvělá bude také stage v Kopeckého sadech, kde vystoupí třeba Povodí Ohře,“ dodala Komišová. Připomněla i folkovou a country scénu u Pekla.

Při pátečním večerním programu bylo v Plzni plné centrální náměstí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. května 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář