Muž odkázal majetek vesnici ve Francii, kde ho za války schovali

Paříž – Muž z Rakouska odkázal veškerý svůj majetek francouzské vesnici Chambon-sur-Lignon, která ho i s rodinou v roce 1943 kvůli jejich židovskému původu schovala před nacisty a zachránila jim tím život. Podle starosty Jeana-Michela Eyrauda se jedná o významnou částku se značným dopadem na rozpočet vesnice na jihovýchodě Francie. Štědrý dárce Éric Schwam zemřel 25. prosince ve věku 90 let, píše agentura AFP.

Zatím však není jasné, jakou částku přesně obec dostane. Notář musí nejprve stanovit výši Schwamova majetku. Vesnice je podle závěti univerzálním dědicem. Bývalá starostka Éliane Wauquiez-Motteová místním médiím sdělila, že očekává částku okolo dvou milionů eur (asi 52 milionů korun). Manželé Schwamovi ji před několika lety kontaktovali a sdělili jí svůj záměr vesnici odkázat majetek. Tehdejší starostka se s nimi několikrát setkala.

Zesnulý Schwam žil v letech 1943 až 1950 v soukromé místní škole Collège Cévenol, která stojí na pozemcích protestantů. Kvůli židovskému původu se musel skrývat před nacisty. Po studiích farmacie se oženil s katoličkou z okolí Lyonu a vybudoval si kariéru ve farmacii. Pár neměl děti a v závěti svůj majetek odkázal vesnici s přáním, aby z výnosů podpořila vzdělávání a mládež, zejména prostřednictvím stipendií. Malou část peněz pár věnoval také dalším organizacím, které podporují mládež nebo se starají o ochranu zvířat.

Chambon-sur-Lignon a další obce v okolí mají dlouhou tradici péče o osoby, které před něčím prchaly. Útočiště zde nacházeli lidé pronásledovaní během náboženských i politických válek už v 16. století, kněží během francouzské revoluce nebo španělští republikáni během občanské války na konci 30. let dvacátého století. Během druhé světové války vesnice schovala a zachránila na 2500 Židů. V roce 1990 za to dostala od státu Izrael nejvyšší možné státní vyznamenání Spravedlivý mezi národy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Nejdůležitější letošní článek zde. Milosrdenství, spravedlnost, vděčnost. Důležitější, než jestli nějakej rohatej běhal po Capitolu 🙂

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář