Muž v Zimbabwe se vydával za proroka, policie zachránila z jeho sekty 251 dětí

Harare – Zimbabwská policie zadržela muže, který se prohlašoval za proroka a vedl sektu apoštolské církve. Policie z uzavřeného areálu, kde sekta sídlí, odvedla více než 250 dětí. Byly údajně využívány jako levná pracovní síla. Úřady našly na pozemku i 16 neregistrovaných hrobů, informuje dnes agentura AP.

Muž, který se vydával za proroka, byl spolu se sedmi pomocníky zatčen za trestnou činnost, která zahrnuje i zneužívání nezletilých. Šestapadesátiletý Ishmael Chokurongerwa, který si říkal „prorok Ishmael“, stál v čele sekty s více než tisícovkou členů. Obývali farmu vzdálenou 34 kilometrů od hlavního města Harare. Zachráněné děti žily v komunitě společně s dalšími věřícími. Děti byly podle policie „využívány k různým fyzickým aktivitám ve prospěch vedení sekty“. Z 251 zachráněných dětí nemělo 246 rodný list.

SOUVISEJÍCÍV lese, kde sídlila sekta nutící k hladovění své členy, se nalezlo přes 200 těl

„Policie zjistila, že žádné z dětí školního věku nenavštěvovalo oficiální vzdělávací zařízení a byly zneužívány jako levná pracovní síla. Vykonávaly manuální práce pod záminkou učení se důležitých životních dovedností,“ řekl policejní mluvčí Paul Nyathi. Policie rovněž uvedla, že mezi neregistrovanými hroby bylo sedm hrobů kojenců a nemluvňat, o jejichž úmrtí úřady nebyly informovány.

Razii v sídle sekty provedla policie v úterý. Mluvčí policie Nyathi uvedl, že další detaily budou zveřejněny v průběhu vyšetřování.

Věřící označili areál za „svou zemi zaslíbenou“. V hluboce nábožensky založené jihoafrické zemi jsou populární apoštolské církve, které do tradiční víry přinášejí nauku o pentekostalismu – letničním hnutí. Apoštolské církve nejsou doposud dostatečně prozkoumány, ale podle výzkumu organizace UNICEF se jedná o největší náboženskou skupinu s 2,5 milionu věřících v zemi s 15 miliony obyvatel. Někteří z těchto věřících se drží učení, které vyžaduje, aby se stoupenci vyhýbali formálnímu vzdělávání svých dětí, stejně jako lékům a lékařské péči a místo toho se obrátili k modlitbám.

Státní bulvární deník H-metro doprovázel policii při zásahu v komunitě a popisoval skupinu žen, která se domáhala toho, aby jim děti byly ponechány. „Proč odvádějí naše děti? My se tu cítíme dobře. Nemáme tady žádný problém,“ křičela jedna z žen na videu zveřejněném na účtu novin H-metro na platformě X.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář